TP SA: będzie dużo szybszy Internet, ale…

Według Agendy Cyfrowej, już za rok wszystkie gospodarstwa domowe powinny mieć dostęp do łącza o przepustowości minimum 30 Mb/s , a w 2020 roku o przepustowości 100 Mb/s. To może okazać się niemożliwe.
Dużą rolę odrywają mali operatorzy i sieci komórkowe
Dużą rolę odrywają mali operatorzy i sieci komórkowe

Telekomunikacja Polska jest zdania, że cele Agendy Cyfrowej są niemożliwe do zrealizowania w Polsce, gdyż są… nieopłacalne. Gigant wycenia inwestycję na 30-40 miliardów złotych. Zwrot poniesionych kosztów może być co najmniej trudny.

Nie oznacza to, że inwestycje nie są podejmowane. Co prawda pod koniec 2010 roku 80 procent punktów dostępowych nie spełniało założeń unijnych, jednak przez kolejny rok wiele zmienili niewielcy dostawcy Internetu, operatorzy kablówek, Netia i Dialog. Nadzieja tkwi również w mobilnym Internecie.

Nie oznacza to jednak, że Telekomunikacja Polska nie inwestuje. Już teraz powstaje 220 tysięcy punktów o wydajności 30 Mb/s i szybszych., a 1,2 miliona linii będzie modernizowanych. Z pewnością więc możemy się spodziewać znacznego zwiększenia przepustowości krajowej Sieci. Wątpliwym jest jednak, byśmy osiągnęli cele wyznaczone przez Unię Europejską.

Źródło: Ekonomia24
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.