Asus RT-N66U – “mroczny rycerz”

Po bardzo udanym modelu RT-N56U, który oferował maksymalną prędkość połączenia na poziomie 300 Mb/s i wysokie realne prędkości transferów, doczekaliśmy się od Asusa nowej i wydajnej, dwuzakresowej “czterysta-pięćdziesiątki”. RT-N66U Dark Knight to sprzęt dobrze wykonany, szybki i funkcjonalny.
Asus RT-N66U – “mroczny rycerz”

Asus RT-N66U radzi sobie w sieci bezprzewodowej bardzo dobrze.

Router Asus RT-N66U radzi sobie w sieci bezprzewodowej bardzo dobrze.

Ruter, jeśli mowa o wyglądzie zewnętrznym, kontynuuje linię smukłych, czarnych obudów z nieregularną fakturą głównego panelu, na którym w drobnych szczelinach umieszczono niebieskie diody sygnalizacyjne. Wyposażono go w trzy demontowalne anteny, które zapewniają duży zasięg, cztery gigabitowe porty LAN, gigabitowy WAN oraz dwa porty USB. Do tych ostatnich podłączyć możemy zarówno dysk, drukarkę jak i modem 3G. Ich pełne wykorzystanie umożliwiają wbudowane aplikacje (o których nieco dalej). Ponadto, prócz możliwości pracy w pozycji poziomej, w komplecie znajduje się podstawka umożliwiająca ustawienie rutera pionowo. Ma to jednak tę wadę, że mimo wysuniętej górnej części obudowy, widoczne są wówczas podłączone kable. Jako zaletę należy natomiast zaliczyć uchwyty umożliwiające powieszenie sprzętu na ścianie.

Nawet na większych odległościach sygnał jest silny i stabilny, a transfery szybkie.

Nawet na większych odległościach sygnał jest silny i stabilny, a transfery szybkie.

Wśród wspomnianych wcześniej aplikacji na szczególną uwagę, zwłaszcza użytkowników domowych, zasługuje Download Master. Umożliwia ona pobieranie z Internetu, na podłączony napęd USB, danych poprzez BT, NZB, http i ED2K. Obsługiwane są także DHT i magnet link. Zgromadzone w ten sposób treści można udostępnić wykorzystując zarówno serwer multimediów (UPnP i iTunes) jak i “zwykłe” SMB i FTP. Drukarka, lub jeśli korzystamy z Windows także urządzenie wielofunkcyjne, może być podłączona zarówno z wykorzystaniem Asus EZ jak i LPR, natomiast modem 3G da się wykorzystać jako zapasowe łącze na wypadek awarii kablowego, ale także jako podstawowy i jedyny dostęp do Internetu. Z bardziej przydatnych funkcji należy też wspomnieć serwer VPN umożliwiający dostęp do zasobów sieci lokalnej z niemal dowolnego punktu na świecie, oraz możliwość wydzielenia do sześciu sieci dla gości (po trzy na pasmo) z oddzielnymi zabezpieczeniami i uprawnieniami.

We współpracy z wieloma klientami bezprzewodowymi w paśmie 5 GHz, Asus radzi sobie wyśmienicie.

We współpracy z wieloma klientami bezprzewodowymi w paśmie 5 GHz, Asus radzi sobie wyśmienicie.

Pod względem wydajności, RT-N66U wypada bardzo dobrze, zwłaszcza w paśmie 5 GHz. Na niewielkiej odległości, z kartą dedykowaną udało się osiągnąć prędkości nieco ponad 170 Mb/s, Na dużych odległościach wartość ta spadała do 123 Mb/s. Dla 2,4 GHz było to odpowiednio 141 i 126 Mb/s, bardzo podobny rezultat dało się osiągnąć także z kartą Centrino 2 w 5 GHz. Pomiary w tym samym zestawieniu, ale w 2,4 GHz dały już wyraźnie niższe wyniki. Tu uzyskaliśmy stabilne 80 Mb/s. Więcej pomiarów znajdziecie w zakładce “Specyfikacja i wyniki“.

Dobra wydajność i duża funkcjonalność są niestety okupione wysokim zużyciem energii.

Dobra wydajność i duża funkcjonalność są niestety okupione wysokim zużyciem energii.

Funkcjonalnością RT-N66U zbliżony jest do swojego poprzednika RT-N56U, wydajnością konkurować może z Trendnetem TEW-692GR (Zobacz porównanie produktów). Mimo, iż jest to naprawdę dobre urządzenie, które w dodatku jest łatwe w obsłudze, jego cena może stanowić poważną przeszkodę w zdobywaniu rodzimego rynku. W dniu testu trzeba było bowiem za nie zapłacić ponad 600 zł.

Grzegorz Bziuk