Freecom Mobile Drive XXS Leather 1TB (56152)

Freecom Mobile Drive XXS 3.0 Leather to jeden z najmniejszych i najlżejszych, tradycyjnych dysków przenośnych na rynku. Jego grubość to zaledwie centymetr, a waga testowanego modelu o oznaczeniu 56152, bez kabla wynosi 134 gramy. Dysk dosłownie zaszyty jest w czarnym, skórzanym etui, grubymi, pomarańczowymi szwami. Na pierwszy rzut oka, mamy do czynienia z etui na karty kredytowe i dokumenty, a nie z cyfrowym nośnikiem danych. Do komunikacji oraz zasilania wykorzystuje interfejs USB 3.0, który nie ogranicza transferów dysku pracującego wewnątrz i jest kompatybilny z najbardziej powszechnym obecnie w użyciu USB 2.0. XXS 3.0 ma świetnie wykonany kabel USB 3.0. Małe wtyczki przypominają te z produktów Apple’a, ale są czarne. W celu ograniczenia wielkości obudowa nie została wyposażona w dodatkowe gniazdo zasilania czy przycisku szybkiego backupu, a dioda wskaźnika stanu pracy umieszczona została wewnątrz, podświetlając niebieskim światłem złącze USB. W ramach serii XXS 3.0 Leather dostępne są obecnie modele o pojemnościach 320, 500, 640 GB oraz obecnie prezentowany model 1 TB. Jego pojemność użytkowa wynosi 931 GB. Pod skórą pracuje dysk Samsunga. Jest to model HN-M101ABB o prędkości 5400 obr./min, wspomagany przez bufor pamięci podręcznej o wielkości 8 MB. XXS 3.0 Leather jest wstępnie sformatowany do FAT32, co pozwala na jego pracę w każdym środowisku systemowym, bezpośrednio po wyjęciu z pudełka i podłączeniu. Dysk wyposażony jest w pakiet oprogramowania dodatkowego m.in. do wykonywania backupu danych, wypalania płyt CD/DVD (Nero BackItUp), formatowania dysku (FHDF Formatter), czy zmianę trybu pracy na energooszczędny- stand by (Green Button).
Freecom Mobile Drive XXS Leather 1TB (56152)

Niewielki, “skórzany” Freecom pod względem wydajności oferuje użytkownikowi całkiem sporo. Pozwala przesyłać dane z szybkością, powyżej 80 MB/s, czyli tak szybko jak pozwalają możliwości dysków pracujących z prędkością 5400 obr./min.

Pomiary szybkości przesyłania danych wykonane przy pomocy aplikacji HD Tune Pro (4.60) dały wyniki: 83,7 i 82 MB/s podczas odczytu i zapisu (średnia szybkość),oraz 109,2 i 108,2 MB/s (szybkość maksymalna). Czas dostępu odczytu na poziomie 16,7ms, a zapisu 13,8 ms to wyniki dobre jak na ten typ i pojemność dysku.

Po dwóch godzinach pracy w pełnym obciążeniu, w najcieplejszym miejscu na obudowie dysku odnotowaliśmy temperaturę 37°C czyli w normie. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej XXS 3.0 Leather generował średni szum wielkości 27,4 dB (0,8 sona) w trybie odczytu, i 22,5 dB (0,3 sona) w trybie jałowym, czyli pracy dysku nie słychać. Na pochwałę zasługuje niski poziom zużycia energii. Podczas pracy dysk zużywał 2,3 W energii, w trybie jałowym 1,2 W. Po kliknięciu na wirtualny przycisk “Green Button” lub po krótkiej chwili bezczynności Freecom przechodzi w tryb czuwania, w którym zużywa tylko 0,9 W.

Maleńki dysk Freecom-a bez wątpienia ma styl. Nośnik potrzebuje bardzo mało miejsca, sam oferując bardzo dużą przestrzeń. Zapewnia uniwersalność i szybki dostęp do danych. Jest bardzo ciekawą propozycją zwłaszcza dla użytkowników komputerów przenośnych. Do ewentualnych minusów możemy zaliczyć 2-letni okres gwarancji (konkurencja proponuje najczęściej trzy lata) oraz wysoką cenę nośnika. Oczywiście “wysoka cena” jest pojęciem względnym jeśli mamy do czynienia z rzeczą niebanalną, jak w przypadku tego maleńkiego dysku.

Arkadiusz Uriasz