Garmin nuvi 2595LMT_EU – mapa i TMC na zawsze

archiwum
Pięciocalowa nawigacja dla osób które lubią kompleksowe rozwiązania. W cenie urządzenia mamy darmowe aktualizacje mapy i subskrypcję kanału TMC na zawsze.

Garmin nuvi 2595LMT, który trafił do testów w naszym laboratorium, podpowiada z jakim sprzętem mamy do czynienia. Cała seria nawigacji samochodowych firmy Garmin z oznaczeniem „LMT” w nazwie umożliwia korzystanie z bezterminowych aktualizacji map i subskrypcji informacji drogowych. Nawigacja została wyposażona w optymalny pięciocalowy dotykowy ekran o standardowej rozdzielczości (480×272 pikseli) i czytnik kart pamięci (microSD).

Po wyłączeniu uruchomienie nawigacji zajmuje niecałe pół minuty – całkiem nieźle choć są szybsze urządzenia.

Po wyłączeniu uruchomienie nawigacji zajmuje niecałe pół minuty – całkiem nieźle choć są szybsze urządzenia.

Choć jest to droższe urządzenie od podobnych sobie to kupując taką nawigację pozbywamy się problemów z nieaktualną mapą raz na zawsze. Przy czym trzeba pamiętać że „na zawsze” jest ograniczone żywotnością tego urządzenia. Uaktualnienie map zabiera nieco czasu, ale nie jest bardzo skomplikowane. Jeśli nasze połączenie Internetowe jest dość szybkie to czas ten będzie krótszy. W innym przypadku chyba lepiej zostawić podczas aktualizacji nawigację podłączoną do komputera na noc.

Zawsze aktualne mapy są niewątpliwą zaletą tego urządzenia, drugą jest ich dokładność. W Polsce ustępują tylko nieznacznie AutoMapie, a w Europie są prawie idealne. Obfita baza punktów szczególnych sprawia, że nawet nieduże hotele możemy odnaleźć korzystając z wyszukiwania POI. Interfejs użytkownika jest intuicyjny, łatwo jest odnaleźć adres przeznaczenia. Brakuje trochę wcześniejszych podpowiedzi np. nazw większych miast od razu po wybraniu pierwszej litery. Oczywiście nowy użytkownik może nawet tego nie zauważy, ale po teście wielu urządzeń innych producentów w naszym laboratorium wiemy jak to ułatwia życie. Dużym usprawnieniem jest na pewno wybieranie głosowe. Niestety ta opcja ciągle nie jest dostępna w języku polskim. Pozostaje poćwiczyć akcent i porozmawiać z nawigacją po angielsku.

Choć producent nie informuje nas o zastosowanym w tej nawigacji procesorze, to sądząc po niezłym wyniku nie ma się czego wstydzić.

Choć producent nie informuje nas o zastosowanym w tej nawigacji procesorze, to sądząc po niezłym wyniku nie ma się czego wstydzić.

Podczas prowadzenia pojazdu kierowcę wspomaga funkcja asystenta pasa ruchu z widokiem skrzyżowań, myTrends uczy się najczęściej wybieranych tras przez użytkownika, a ecoRoute podpowie która trasa będzie ekonomiczniejsza.

Dodatkową funkcją, którą znajdziemy w tym sprzęcie jest Bluetooth, dzięki któremu nawigacja może pełnić funkcję zestawu głośnomówiącego dla telefonu komórkowego. Układ ekranu podczas nawigacji możemy zmieniać z poziomego na pionowy (niestety nie jest to automatyczne). Ponadto możemy też policzyć coś na kalkulatorze, przeliczyć walutę, posłuchać audiobooka czy obejrzeć zdjęcia. Jeśli zdjęcie ma zapisany geotag będziemy mogli wyznaczyć trasę do punktu w którym zostało zrobione.

Wyznaczenie krótszej trasy też nie jest problemem dla tego urządzenia, znów najlepszy wynik wśród porównywalnych modeli.

Wyznaczenie krótszej trasy też nie jest problemem dla tego urządzenia, znów najlepszy wynik wśród porównywalnych modeli.

Użytkownik w pudełku oprócz samego urządzenia znajdzie jeszcze zasilacz do gniazda zapalniczki ze zintegrowaną anteną do odbioru sygnału TMC, uchwyt na szybę, kabel USB oraz oczywiście skrócony podręcznik użytkownika. Uchwyt na szybę ma nieco krótkie ramię, w niektórych przypadkach trzeba będzie przychylić się nieco przy wpisywaniu adresu.

Garmin nuvi 2595LMT to nawigacja dla osób szukających rozwiązań funkcjonalnych i kompleksowych, ale dysponujących dość zasobnym portfelem.

Robert Dutkiewicz

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.