HP Officejet Pro 8100 ePrinter – taniej niż laser

archiwum
Drukarka atramentowa HP Officejet Pro 8100 ePrint jest przeznaczona do biura. To jedna z najszybciej pracujących drukarek w naszym rankingu oferująca jednoczesnie wydruk tekstu i grafiki o bardzo dobrej jakości.

Zobacz cały ranking:

W naszym laboratorium mieliśmy okazje przetestować zwykłą atramentową drukarkę dla biura – HP Officejet Pro 8100 ePrinter. Po pierwsze jest to drukarka, która reklamuje się niskimi kosztami wydruku. Koszt wydruku jednej strony ma być 50% niższy niż w porównywalnych drukarkach laserowych (w cenie poniżej 200 EUR). Rzeczywiście, zgodnie z naszym pomiarem koszt wydrukowania strony tekstowej (wliczając papier) wyniósł ok. 6 gr. To naprawdę bardzo dobry wynik. Osiągniemy go jednak pod warunkiem, że zastosujemy bardziej wydajne tusze XL. Koszt kompletu atramentów to nieco ponad 320 złotych, sam czarny ok. 100 złotych, ale wystarczy na ponad 3500 wydruków.

Wydajność tuszy HP Officejet Pro 8100 jest całkiem dobra, podobnie jak koszty eksploatacji.

Wydajność tuszy HP Officejet Pro 8100 jest całkiem dobra, podobnie jak koszty eksploatacji.

Na niskich kosztach eksploatacji nie kończą się biurowe cechy tej drukarki. Do dyspozycji użytkownika są karty sieci LAN i WLAN, a ponadto sprzętowy dupleks. Dzięki bezprzewodowemu podłączeniu do sieci możemy skorzystać z funkcji ePrint, czyli drukować z dowolnego miejsca na świecie przez email. Wydrukujemy list i załączniki (Word, Excel, PowerPoint, TXT i PDF) nawet jeśli nie mamy zainstalowanych na własnym komputerze odpowiednich programów. Drukarka ma ponadto niewielkich rozmiarów wyświetlacz lecz służy on przede wszystkim do informowania użytkownika o poziomach tuszy.

Bardzo dobry, jeden z najkrótszych w naszym rankingu czasów wydruku. Czy szybciej niż 'laserówki'? Przy drukowaniu kilku stron - tak.

Bardzo dobry, jeden z najkrótszych w naszym rankingu czasów wydruku. Czy szybciej niż „laserówki”? Przy drukowaniu kilku stron – tak.

Jak przystało na firmowy sprzęt prędkość wydruku jest naprawdę imponująca (jak na drukarkę atramentową). Jakość wydruku do zastosowań firmowych jest wystarczająca. Tekst nie rozlewa się po włóknach papieru, jest ostry i wyraźny. Może się jednak zdarzyć, że mocniej dociśnięty żółty marker nieco rozmaże litery. Kolorowa grafika nie budzi zastrzeżeń, wyraźne cienkie linie, nawet małe czcionki, nasycone kolory sprawiają bardzo dobre wrażenie. Nasz test obejmuje także wydruk zdjęcia. Tu niestety wyraźnie widać, że jest to sprzęt dla biura. Oczywiście jakość jest dużo lepsza niż w wypadku wydruków laserowych, ale jak na drukarkę atramentową można mieć kilka zastrzeżeń. W zależności od rodzaju zdjęcia można gdzieniegdzie dostrzec dość wyraźny raster, przejścia tonalne i nasycenie barw (szczególnie czerni) pozostawia trochę do życzenia.

Dość głośne zachowanie podczas pracy więc warto poszukać miejsca gdzie nie będzie to przeszkadzało. Wyposażenie drukarki w WLAN na pewno pomoże.

Dość głośne zachowanie podczas pracy więc warto poszukać miejsca gdzie nie będzie to przeszkadzało. Wyposażenie drukarki w WLAN na pewno pomoże.

HP Officejet Pro 8100 ePrinter jest oszczędniejszy od drukarki laserowej nie tylko pod względem kosztów druku, ale także zużywa znacznie mniej energii elektrycznej. Dla małego małych i średniej wielkości biur to propozycja naprawdę warta rozważenia.

Robert Dutkiewicz