Intel Core i7-990X Extreme Edition

Na początku stycznia prezentowaliśmy Wam nową rodzinę procesorów Intela o kodowej nazwie Sandy Bridge. Dostępne w chwili obecnej układy stanowią ofertę dla grupy klientów mainstream oraz lowend, natomiast użytkownikom chcącym w swoich obudowach mieć rozwiązania z najwyższej półki pozostaje ciągle żywy LGA1366 bazujący na nie najmłodszym już X58. W planach jest wprowadzenie nowej platformy wykorzystującej złącze LGA2011, natomiast dokładana data premiery nie jest jeszcze znana. Aby umilić okres oczekiwania Intel zaprezentował niedawno nowy flagowy model – Core i7-990X Extreme Edition.
Intel Core i7-990X Extreme Edition

Prezentowany układ podtrzymuje tradycję poprzednich sześciordzeniowców z serii Core i7 i podobnie jak one wykonany został w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Jeżeli porównamy sobie budowę nowego Gulftowna ze starszymi Bloomfieldami to zauważymy dwie istotne zmiany. Pierwszą z nich są dodatkowe dwa rdzenie (łącznie sześć) które dzięki technologii Hyper-Threading oferują możliwość obsługi 12 wątków jednocześnie. Kolejną istotną zmianą jest  zwiększenie współdzielonej pomiędzy wszystkie rdzenie Gulftowna pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Dotychczas każdy z czterordzeniowych procesorów Core i7 zarówno z serii 900 miał jej do dyspozycji 8 MB. Wszystko uległo zmianie wraz z wprowadzeniem sześciordzeniowego Core i7-980X wyposażonego w 12 MB cache L3.

Podobnie jak w wszystkich procesorach Core i7 (i nie tylko) tak i w prezentowanym dziś Gulftownie zastosowana została technologia Intel Turbo Boost. Jej zadaniem jest zwiększanie częstotliwości pracy jednego bądź też wszystkich rdzeni w zależności od obecnego współczynnika TDP. Wszystko zaczyna jednak wyglądać troszkę inaczej w momencie gdy do gry zaczynają wchodzić układy sześciordzeniowe. Prezentowany dziś procesor ma bazowe taktowanie na imponującym poziomie 3,46 GHz (o 133 MHz szybszy niż poprzedni Extreme) Po włączeniu technologii Turbo Boost wartość ta może zostać zwiększona w dwojaki sposób. Jeżeli układ będzie wykorzystywał zaledwie jeden rdzeń w czasie pracy Turbo podbije nam taktowanie maksymalnie o 266 MHz czyli do wartości 3,73 GHz. W momencie dużego obciążenia procesora i aktywnych jednocześnie sześciu rdzeniach każdy z nich zyska dodatkowo maksymalnie 133 MHz pozwalając Core i7-990X na prace z częstotliwością 3,6 GHz.

W stosunku do poprzednika nowy Intel jest niewiele szybszy. Dodatkowe 133 MHz zapewniają mu dodatkowo około 2-3% przyrostu wydajności względem poprzednika. Nie jest to dużo, natomiast biorąc pod uwagę bardzo zbliżoną cenę obu układów Core i7-990X jest godnym uwagi następcą.

Niestety, główną wadą Core i7-990X, podobnie jak całej

serii układów Extreme, jest jego cena ustawiona na poziomie około 

3600 zł. Jeżeli natomiast wydajność jest cechą najważniejszą, a cena nie gra roli, to obecnie wydajniejszego procesora do komputera klasy PC nie ma.

Grzegorz Glonek