TP-Link TL-MR3020 v1.4 – kieszonkowy ruter 3G

TL-MR3020 to już nie pierwszy “kieszonkowy” ruter jaki mieliśmy okazję testować, ale żaden z poprzednich nie mógł się pochwalić taką pozycją w rankingu. Złożyły się na to zarówno jego funkcjonalność jak i osiągi.
TP-Link TL-MR3020 v1.4 – kieszonkowy ruter 3G

Sprzęt wyposażono w pojedynczy, stumegabitowy port Ethernet, który w zależności od trybu pracy pełni rolę portu LAN lub WAN. Prócz tego do dyspozycji mamy port USB do podłączenia modemu 3G, mini-USB dla zasilania oraz przełącznik trybu pracy i przycisk WPS do szybkiego zestawiania bezpiecznego połączenia bezprzewodowego. Port USB można wykorzystać wyłącznie dla modemu, podłączone do niego drukarka lub pamięć masowa po prostu nie zadziałają.

Choć nie może konkurować o miano najszybszego, to z bezprzewodowym przesyłaniem TL-MR3020 radzi sobie dobrze.

Choć nie może konkurować o miano najszybszego, to z bezprzewodowym przesyłaniem TL-MR3020 radzi sobie dobrze.

Urządzenie może działać w trzech trybach, a wyboru odpowiedniego dokonuje się poprzez przestawienie przełącznika na obudowie. Pierwszy z nich, oznaczony jako 3G, pozwala na wykorzystanie sprzętu jako standardowego rutera 3G. Po podłączeniu modemu na USB, połączenie internetowe może być udostępniane zarówno bezprzewodowo, jak i kablem podłączonym do złącza Ethernet. Druga z możliwych opcji to WISP, w tym trybie ruter pracuje jako klient bezprzewodowego dostępu do Internetu (przez WiFi) i udostępnia łącze przez kabel lub bezprzewodowo. Trzecie ustawienie, AP, daje kolejne opcje wyboru. Tym razem szczegóły konfigurujemy z poziomu interfejsu webowego. “Access Point Mode” rozszerza naszą sieć kablową o połączenie bezprzewodowe, TL-MR3020 jest wówczas “przezroczysty” dla klientów, przydzieleniem im adresów musi się zając inny serwer DHCP. “Repeater Mode”, jak sama nazwa wskazuje, rozszerza zasięg istniejącej sieci bezprzewodowej. Nazwa sieci udostępnianej (SSID) musi być taka sama jak rozszerzanej. “Bridge Mode” tworzy most pomiędzy dwoma sieciami LAN, a “Client Mode” ustawia urządzenie do pracy jako karta sieci bezprzewodowej, umożliwiając podłączenie się do istniejącej sieci bezprzewodowej. W tym trybie klient łączy się z urządzeniem wyłącznie za pomocą kabla.

Nawet większe odległości nie stanowią przeszkody nie do pokonania. Kieszonkowy TP-Link może konkurować ze zwykłymi, 'dużymi' ruterami.

Nawet większe odległości nie stanowią przeszkody nie do pokonania. Kieszonkowy TP-Link może konkurować ze zwykłymi, “dużymi” ruterami.

Z uwagi na zaledwie stumegabitowy port Ethernet, nie można się spodziewać zawrotnych prędkości transferów, ale uzyskiwane wartości są co najmniej przyzwoite. Na niewielkich odległościach, z kartą dedykowaną uzyskaliśmy nieco ponad 88 Mb/s, z kartą zgodną z Centrino 2 nawet 98. Na większych odległościach wyniki te spadły odpowiednio do 65 i 78 Mb/s. Dość dobrze wypada też współpraca ze starszymi kartami standardu 802.11g. TL-MR3020 może się też pochwalić rewelacyjnie niskim poborem energii, 0,7W podczas przestoju i 1,2W w czasie przesyłania danych. Dzięki temu do zasilania wystarczy port USB np. w notebooku, a co za tym idzie nie trzeba brać w podróż dodatkowego zasilacza.

Zużycie energii podczas przesyłania danych jest rewelacyjnie niskie, nawet w porównaniu z innym, kieszonkowym modelem od Sapido.

Zużycie energii podczas przesyłania danych jest rewelacyjnie niskie, nawet w porównaniu z innym, kieszonkowym modelem od Sapido.

Choć urządzenie jest małe i niepozorne, to oferuje możliwości zbliżone do “dużych” ruterów. Wiele trybów pracy daje możliwość wykorzystania go na wiele różnych sposobów (np. jako bezprzewodowa karta sieciowa dla telewizora wyposażonego tylko w kablowe złącze LAN). Za urządzeniem przemawia także niska cena, która w dniu testu wynosiła nieco ponad 100 zł.

Grzegorz Bziuk