Vivitek H1086-3D – obraz 3D wysokiej rozdzielczości

Projektor Full HD (rozdzielczość 1920×1080) wyróżniający się możliwością wyświetlania obrazu 3D. Przeciętne wartości jasności i kontrastu ulegają dalszemu obniżeniu w trybie stereoskopowym. Wśród złączy dwa wejścia HDMI. Dość rozbudowane, estetyczne menu ekranowe.

Projektor Vivitek H1086-3D wykorzystujący technologię DLP wyświetla obraz o rozdzielczości nominalnej 1920×1080 pikseli (rozdzielczość Full HD). Deklarowana przez producenta jasność wynosi 2500 ANSI lumenów, a współczynnik kontrastu 5000:1. Lampa wystarcza na ok. 3000 godzin w trybie econo i ok. 2000 godzin w trybie normalnym. Zestaw złączy obejmuje m.in. dwa wejścia HDMI, wejście D-Sub, komponentowe i kompozytowe. Projektory przeznaczone do kina domowego zwykle nie mają wbudowanego głośnika. W tym modelu zastosowano jednakże monofoniczny głośnik o mocy 5 W, który czasami może się przydać.

Obraz wyświetlany przez projektor Viviteka jest nieco jaśniejszy niż w pozostałych porównywanych modelach, lecz i tak jego jasność można uznać najwyżej za przeciętną.

Obraz wyświetlany przez projektor Viviteka jest nieco jaśniejszy niż w pozostałych porównywanych modelach, lecz i tak jego jasność można uznać najwyżej za przeciętną.

Do urządzenia dołączono kable HDMI i D-Sub oraz torbę. Pilot zdalnego sterowania jest duży i ciężki, lecz dobrze leży w dłoni, a klawisze są podświetlane. Zabezpieczenia antykradzieżowe to nie tylko gniazdo Kensington, ale również metalowy drążek, do którego można przypiąć stalową linkę zabezpieczającą.

Dostępne w wielu językach, w tym polskim, menu ekranowe jest przejrzyste i ładniejsze niż w tańszych modelach Viviteka. Oprócz najczęściej spotykanych ustawień można w nim znaleźć regulację składowych CMY, a nie tylko RGB, wyłącznik czasowy (timer) oraz korekcję barwy skóry. Użytkownik ma do dyspozycji 5 predefiniowanych profili ustawień, w tym dwa tryby ISF oraz możliwość zapisania trzech własnych trybów. Wyświetlany obraz może mieć przekątną od 30″ do 300″, gdy projektor jest ustawiony w odległości odpowiednio od 1 m do 10,6 m od ekranu. Maksymalna wartość zoomu optycznego wynosi 1,2×, zaś współczynnik odległości projekcji (throw ratio) waha się od 1,6:1 do 1,92:1.

Kontrast on/off uzyskiwany przez projektor Vivitek jest co najwyżej przeciętny.

Kontrast on/off uzyskiwany przez projektor Vivitek jest co najwyżej przeciętny.

Obraz wyświetlany przez ten model charakteryzuje się przeciętną jakością. Mamy tu na myśli jasność, współczynnik kontrastu oraz ostrość i ogólne wrażenie. Słabo prezentuje się równomierność oświetlenia ekranu (niewiele ponad 88%). Projektor umożliwia wyświetlanie obrazu stereoskopowego (3D) ze stacjonarnych odtwarzaczy Blu-ray, a nie tylko z komputera, a także konwersję materiału 2D do postaci trójwymiarowej. Niestety można mieć poważne zastrzeżenia do tak zmodyfikowanego obrazu. Obniża się nie tylko jego jasność i kontrast, za co odpowiadają w głównej mierze okulary migawkowe, które trzeba osobno dokupić (kosztują od ok. 300 zł). Po przejściu w tryb 3D zmniejsza się również wielkość obrazu, jest wyświetlany tylko na części ekranu i pojawiają się dodatkowe szare pasy, które dość jasno świecą.

W trybie normalnym projektor Vivitek jest przeciętnie głośny.

W trybie normalnym projektor Vivitek jest przeciętnie głośny.

Urządzenie ma stosunkowo duże wymiary i waży 3,5 kg. W trybie normalnym wentylator pracuje przeciętnie głośno, natomiast w trybie ekonomicznym poziom hałasu spada do niskiego poziomu.

Jest to jeden z najtańszych projektorów Full HD, który potrafi wyświetlać obraz 3D. Niestety jego jakość pozostawia wiele do życzenia, natomiast w 2D urządzenie poradzi sobie przyzwoicie.

Marek Grzybowski

4
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.