145-calowa plazma Ultra High Definition

Wyobraź sobie, że wkładasz do napędu film Blu-ray w rozdzielczości Full HD, naciskasz play, a widzisz coś, co przypomina jakość 240p na telewizorach obecnej generacji.

Japońska firma NHK (odpowiednik naszej TVP) zapowiedziała 145-calową plazmę o rodzielczości Ultra High Definition (UHD). Daje to rozdzielczość 7860×4320 pikseli, czyli 16x więcej, niż standardowe Full HD. Przedstawiony prototyp został przygotowany we współpracy z firmą Panasonic. Ma blisko 34 miliony pikseli o wielkości 0,417 mm.

Twórcy zapewniają, że to właśnie rozdzielczość, a nie efekty 3D pozwalają poczuć się tak, jakbyśmy oglądali scenę na żywo, a nie przez telewizor. Patrząc na możliwości telewizora, mogą mieć rację. Oczywiście nie należy się spodziewać, że ten ekran będzie sprzedawany użytkownikom domowym. Producent bardziej liczy na firmy, kina i teatry.

Nowa plazma zostanie pokazana publicznie w dniach 24-27 maja, w NHK Science & Technology Research Laboratories w Tokio. Ciekawe czy TVP ma podobny instytut…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.