20 lat Windows 3.1!

Windows 3.1 został wydany dokładnie 20 lat temu. Nie był jednak pełnoprawnym systemem operacyjnym. Pełnił rolę nakładki interfejsu na system MS-DOS.
Windows 3.1 (ilustracja użytkownika 'mateuszekt' na portalu Wrzuta.pl)

Windows 3.1 (ilustracja użytkownika „mateuszekt” na portalu Wrzuta.pl)

Windows 3.1 to była pierwsza edycja Okienek, która odniosła prawdziwy sukces. W przeciągu pierwszych dwóch miesięcy od dnia premiery sprzedano trzy miliony kopii. To był też pierwszy Windows, który nie był kompatybilny z procesorami pracującymi w trybie real mode. Oznaczało to, że wymagał procesora 286, by móc się uruchomić, a 386 lub nowszego, by móc w pełni funkcjonować.

Windows 3.1 pamiętamy za Menadżer programów i Menadżer plików. Dziś oba te rozwiązania zastępuje Eksplorator Windows. To był też pierwszy system Microsoftu obsługujący czcionki TrueType, opracowane wspólnie z firmą Apple. To też pierwszy Windows, w którym pojawił się Rejestr Windows, Panel Sterowania, OLE oraz… kultowa gra Saper.

Ręka do góry kto pamięta te czasy…

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.