Chiny zbudują własną architekturę procesorów

Chiny już nie pierwszy raz wpadają na pomysł, by budować coś własnego. Podobnie jak Rosjanie, chcą się usamodzielnić i nie polegać na amerykańskich korporacjach.
Chiny zbudują własne procesory ()źródło: Extreme Tech)

Chiny zbudują własne procesory ()źródło: Extreme Tech)

Chiński minister technologii jestem zainteresowany stworzeniem nowej, „zunifikowanej” architektury procesorów, opartej na obecnej lub zupełnie nowej platformie. Chińczycy najprawdopodobniej będą chcieli stworzyć nową architekturę ISA, którą procesory zrozumieją i wykonają. Jednym słowem, konkurencję dla architektury x86, z której korzystają zarówno Intel, jak i AMD.

Oczywiście, informacje o planowanej budowie nowych procesorów nie wypłynęły na wierzch dzisiaj – to sprawa miesięcy, a nawet lat, od kiedy chińskie przedsiębiorstwa lobbują tamtejszy rząd, by nie polegać na amerykańskich korporacjach i wysokich cenach licencjonowania, czy to technologii ARM, czy Intela.

O ile Chiny w tajemnicy nie pracują nad nową architekturą od lat, to jej budowa może potrwać nawet dekadę, a efekty i tak mogą być mizerne. Czas pokaże.

0
Źródło: EE Times
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.