Cyberprzestępstwa na 100 tysięcy złotych w Kędzierzynie-Koźlu

Na początku kwietnia br. funkcjonariusze z referatu dw. z Przestępczością Gospodarczą w Opolu namierzyli 42 letniego mężczyznę, podejrzewanego o masowe oszustwa na aukcjach internetowych.
Efekt przeszkania w Kędzierzynie Koźlu (źródło: opolska.policja.gov.pl)

Efekt przeszukania w Kędzierzynie Koźlu (źródło: opolska.policja.gov.pl)

Mieszkaniec Kędzierzyna- Koźla czerpał zyski z handlu podrabianymi urządzeniami do diagnostyki samochodowej, oferując je po znacznie zaniżonych cenach względem oryginalnych odpowiedników. Nieautoryzowane pochodzenie przedmiotów zidentyfikowano niemal od razu po przeszukaniu – na wszystkich widniał wspólny numer seryjny. W trakcie przeszukania, w mieszkaniu nieuczciwego handlarza wykryto także nielegalne oprogramowanie zainstalowane na komputerach. Do ekspertyz biegłych zabezpieczono komputery oraz nośniki danych.

Liczba fałszywek, które trafiły do klientów nie została jeszcze dokładnie oszacowana. Wiadomo, że jego ofiarami padli zarówno mieszkańcy Polski, jak i kilku krajów Europy. Wstępna wartość wszystkich strat szacowana jest na 100 tysięcy złotych.

Według danych opublikowanych na początku roku przez OECD, wartość rynku podróbek towarów i pirackich programów w Polsce rośnie w zatrważającym tempie i osiągnęła już wartość 4,8 mld złotych.

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, głównym źródłem tych podróbek są nadal Chiny.

Dostępność na rynku wyrobów podszywających się pod markowe powoduje nie tylko wielomilionowe straty w budżetach państw i samorządów, ale niesie także zagrożenie dla zdrowia wszystkich osób korzystających z tego typu wyrobów. Podróbki na ogół nie spełniają norm jakościowych, bo w ich produkcji wykorzystuje się tańsze i niebezpieczne dla zdrowia materiały takie jak rakotwórcza melamina, trujący chrom i ołów czy powodujący bezpłodność ftalanom.

Źródło: Sztab Antypiracki
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.