Najlepszy czytnik e-książek!

Amazon zaktualizował swój ulubiony czytnik e-książek. Od kwietnia dostępna jest nowa wersja Kindle'a, którą teraz można obsługiwać również palcami. Sprawdziliśmy jak wygląda lektura przy pomocy tego urządzenia i doradzamy Wam, czy opłaca się zaopatrzyć w nowego Kindle Touch 3G.
Amazon Kindle Touch 3G: doskonały czytnik e-książek

Amazon Kindle Touch 3G: doskonały czytnik e-książek

Pionier świata cyfrowych książek

Wypuszczając Kindle’a, Amazon strzelił w dziesiątkę. Te czytniki e-książek, które można kupić w internetowej księgarni, rozprzestrzeniają się wśród fanów cyfrowych lektur jak szarańcza. Kindle 4 Amazon-a zdominował rynek czytelniczy, ponieważ wyposażony jest w wyświetlacz E Ink, kosztuje niedużo oraz oferuje wbudowane połączenie z własnym internetowym sklepem zawierającym niezliczoną ilość książek.

Kindle Touch: z i bez 3G

Korporacja zrobiła kolejny krok na drodze ewolucji i wypuściła dwa nowe modele Kindle z ekranem dotykowym. Kindle Touch z WLAN kosztuje około 500 zł, podczas gdy model z 3G oraz bezpłatnym połączeniem UMTS z internetową księgarnią kosztuje około 600 zł. W porównaniu z Kindle’em 4 tylko jedna zmiana jest znacząca: dotykowy ekran, który nawet umożliwia obsługę wielodotykową dostosowaną do wyświetlacza E Ink.

Kindle Touch: doskonała obsługa

Obsługa jest w większości przypadków bardzo dobra. Podczas odczytu cyfrowej książki Kindle dzieli dotykowy ekran na różne sektory. Na przykład, cztery piąte ekranu służy do przesuwania o jedną stronę do przodu, a tylko wąski pasek z lewej do cofania o jedną stronę. Jeżeli dotknie się ekranu na środku, również przechodzi się o stronę w przód. Menu, funkcja wyszukiwania, link do sklepu Amazon oraz przycisk do wyświetlania katalogu zapisanych w pamięci książek znajdują się cały czas na widoku. Obsługa za pomocą wirtualnej klawiatury przebiega płynnie. Odtwarzacz MP3, przeglądarka internetowa oraz aplikacja Text-to-Speech są dostępne w podpunkcie menu opisanym jako „funkcje beta „. Kindle jest wyposażony w dwa fizyczne przyciski: przycisk u dołu służący do blokowania obsługi dotykiem oraz wyświetlania tapety oraz przycisk znajdujący się z przodu na dole, ozdobiony żłobkowaniem, służący do powrotu do menu głównego.

Wyposażony w modem HSDPA: nowe książki można pobierać w terenie

Wyposażony w modem HSDPA: nowe książki można pobierać w terenie

Kindle Touch: bardziej zoptymalizowane wyposażenie

Przekątna wyświetlacza Kindle Touch się nie zmieniła. Wynosi ona tyle samo, co w modelu Kindle 4, czyli 6 cali. Trochę powiększyły się wymiary obudowy i teraz wynoszą one 172×120×10,1 mm, a waga urządzenia wynosi 220 g. Amazon podwoił pojemność pamięci wewnętrznej: zamiast pamięci flash 2 GB, wynosi ona obecnie 4 GB, z czego do użytku pozostaje około 3 GB. Według Amazona łącznie zmieści się na niej około 3000 cyfrowych książek. Do dyspozycji pozostaje też nieograniczona pamięć w chmurze, której używać można jednak jedynie do przechowywania zawartości udostępnianych przez Amazon. Kindle Touch potrafi – tak samo jak wcześniejsze modele – również odtwarzać muzykę. Do tego jest wyposażony w zwykłe złącze 3,5 milimetrowe oraz niestety słabe głośniki umieszczone z tyłu.

Kindle Touch: długi czas pracy i maksymalna przenośność

Według Amazon-a w pełni naładowany akumulator powinien wytrzymać prawie dwa miesiące, jeśli codziennie używa się go przez pół godziny. Urządzenie ładuje się za pomocą dołączonego do opakowania kabla USB, podłączają je bezpośrednio do komputera. Proces ładowania trwa około cztery godziny. Do zapełnienia czytnika treścią, nie jest potrzebny żaden komputer – wszystko można pobrać bezpośrednio w sklepie Amazon, korzystając z połączenia WLAN lub 3G. Jeśli ktoś korzysta z modemu HSDPA, może na całym świecie bezpłatnie pobierać pliki, o ile tylko jest tam dostępna sieć komórkowa. Reasumując, nawet jeśli jesteście na plaży na Majorce i chcielibyście coś poczytać, nie musicie wyszukiwać sieci WLAN, aby załadować nowe książki. Szybkość połączenia zależy od mocy sieci oraz wielkości pobieranej zawartości. Korzystać z Internetu można na razie tylko poprzez WLAN, w 3G zazwyczaj nie jest to możliwe.

Podsumowanie: cały czas absolutny numer 1

Kindle Touch 3G Amazon-a to kolejny bardzo fajny sprzęt. Ten bardzo wydajny czytnik e-książek jest bez wątpienia wart swojej ceny. Oferuje on także wyposażenie, jakiemu nie dorównuje żaden inny czytnik. Genialnym rozwiązaniem jest całkowicie bezpłatne połączenie 3G ze sklepem, gdzie płaci się tylko za zakupione książki. Obsługa Kindle’a jest bardzo prosta, intuicyjna i dla każdego od razu zrozumiała. Jeśli ktoś posiada swoje dokumenty zapisane w formacie PDF, DOC albo MOBI, również może je łatwo przenosić na komputer korzystając z eksplorera Windows. Opcjonalne funkcje, takie jak odtwarzacz MP3 i przeglądarka Sieci, są fajnymi dodatkami, ale nie one są decydującymi czynnikami przy zakupie, ponieważ ze względu na nieprzystosowany wyświetlacz przeglądarka pod żadnym względem nie jest porównywalna z żadną przeglądarką tabletową.

Jeśli ktoś zdążył już się zaprzyjaźnić z Kindle’em i stoi przed wyborem, czy kupić zwykłego Kindle’a 4, czy jego nową wersję, powinien się zdecydować na Kindle’a Touch, ponieważ obsługuje się go bez wątpienia lepiej. Kindle Touch 3G otrzymuje od nas jednoznaczną rekomendację zakupu. Kto woli cyfrowe książki, nie lubi przerzucania papierowych kartek, ani nie potrzebuje w swoim pokoju wielkiej biblioteki, niech zaopatrzy się w Kindle’a. Póki co lektura literatury na żadnym innym urządzeniu nie będzie wygodniejsza ani lepsza.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.