Dune HD TV-301A – Gigabit i USB 3.0

archiwum
Niewielki odtwarzacz z interfejsami Gigabit Ethernet i USB 3.0. W obudowie można zainstalować dysk twardy 2,5". Wbudowana przeglądarka internetowa. Długi czas uruchamiania.

Najnowszy odtwarzacz Dune HD oznaczony symbolem TV-301A to rozwinięcie modelu TV-101, od którego różni się głównie możliwością instalacji dysku twardego 2,5″, interfejsem Gigabit Ethernet i większymi rozmiarami. Źródłem plików multimedialnych (audio, wideo i obrazów) mogą być nośniki zewnętrzne (dysk twardy lub pendrive) podłączone przez USB lub sieć lokalna. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na panelu tylnym część wyjść wideo (komponentowe i kompozytowe) i audio została zastąpiona złączami typu mini-jack. Nie zabrakło oczywiście złącza HDMI, a także cyfrowego wyjścia audio. Do komunikacji z komputerem służy szybki port USB 3.0 typu B, natomiast zewnętrzny dysk lub klawiaturę można podłączyć do jednego ze złączy USB 2.0 typu A. Całość uzupełnia czytnik kart w standardzie SDHC. Odtwarzacz jest stabilny i nie podnosi się samoczynnie po podłączeniu większej liczby kabli.

Do sterowania urządzeniem służy niezły pilot na podczerwień. Bardzo przypadł nam do gustu dzięki dobremu rozmieszczeniu klawiszy, chociaż nie są one podświetlane. Menu ekranowe jest przejrzyste, dzięki czemu poruszanie się po nim nie sprawia żadnych problemów. Można zmienić jego wygląd dzięki kilku szablonom zmieniającym obraz wyświetlany jako tło. Istnieje ponadto opcja zapisywania zrzutów ekranowych w postaci plików BMP lub PNG. Większość testowanych przez nas formatów audio-wideo jest prawidłowo obsługiwania, lecz w plikach TS nie działa przewijanie. Duże zdjęcia w formatach BMP i JPG są szybko wyświetlane, lecz zabrakło możliwości odczytu plików TIF. Odczytywane są napisy do filmów w formatach ASS, PGS, SRT, SSA, SUB, lecz niestety nie TXT. Polskie znaki diakrytyczne są prawidłowo wyświetlane. Urządzenie może pełnić funkcję serwera i klienta Samba oraz klienta BitTorrent i jest zgodne z DLNA. Przeglądarkę internetową najwygodniej obsługiwać po podłączeniu klawiatury i myszy. Odpowiednie pozycje w menu umożliwiają szybki dostęp do serwisu YouTube oraz licznych internetowych stacji radiowych. Można tam również znaleźć odnośniki do kilku telewizji internetowych, niestety wszystkie są rosyjskie, a do tego nie działają w naszym kraju. Odtwarzacz uruchamia się długo w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Trwa to ok. 50 s. Z tego powodu część użytkowników z pewnością zdecyduje się na ustawienie w opcjach urządzenia, że klawisz Power ma służyć do przełączania w tryb uśpienia, a nie do całkowitego wyłączania. Pobór mocy jest przeciętny i wynosi 7,4 W (menu główne) i 9,3 W, gdy odtwarzany jest film HD. Z powodu braku wentylatora chłodzącego komponenty, urządzenie jest całkowicie bezgłośne.

Opisywany odtwarzacz jest znacznie ciekawszą propozycją niż prostszy model TV-101. Nie tylko można w nim zainstalować dysk twardy w formacie 2,5″, lecz również zwiększono liczbę złączy USB do dwóch, dzięki czemu po podłączeniu klawiatury wciąż da się korzystać z zewnętrznego dysku twardego lub innego nośnika. Warto również zwrócić uwagę na obecność interfejsu Gigabit Ethernet i czytnika kart SDHC. Niewiele droższy model TV-301AW wyposażono w interfejs bezprzewodowy WLAN 802.11 b/g/n.

Marek Grzybowski

Dune HD TV-301A

PLUSY:

Interfejsy Gigabit Ethernet i USB 3.0
Możliwość zainstalowania dysku twardego 2,5″.

MINUSY:
Długi czas uruchamiania
Uboga dokumentacja

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.