Freecom Mobile Drive Mg 1TB (56129) – 1 TB dla MacBooka i nie tylko..

Freecom Mobile Drive Mg to elegancki, mobilny dysk twardy zaprojektowany specjalnie dla użytkowników produktów Apple’a. Mg został wyposażony w lekką, a przy tym bardzo wytrzymałą obudowę wykonaną ze stopów magnezu. Niewielki wskaźnik stanu pracy umiejscowiony jest dyskretnie przy złączu USB – z tyłu obudowy. Od spodu obudowa została wyposażona w małe, okrągłe podkładki antypoślizgowe. Wizualnie nośnik jest dopasowany do MacBooka Air czy Pro, ale dobrze będzie się prezentował także obok Ultrabooków Della czy Asusa. Mg jest wstępnie sformatowany do HFS+ oraz gotowy do pracy z Time Machine. Aby używać dysku w innym niż Mac OS środowisku systemowym, wystarczy przeformatować nośnik np.: za pomocą windowsowego narzędzia Diskpart uruchamianego z okna CMD. Testowany Mg o oznaczeniu 56129 i pojemności 1 TB jest wyposażony w złącze USB 3.0, przez które potrafi zapewnić bardzo przyzwoite prędkości przesyłania danych. W komputerach Apple’a jednak nie montuje się fabrycznie złączy USB 3.0, więc poza aspektem wizualnym wzrostu wydajności nie odczujemy. Korzystając ze standardowego USB 2.0 uzyskamy maksymalną prędkość przesyłania danych do 35 MB/s. Tak więc paradoksalnie dysk z serii dla użytkowników iMac-ów i MacBooków pełną wydajność osiągnie przy współpracy… z PC. W ramach serii Mg Freecom oferuje jednakże użytkownikom Mac-ów potrzebującym większej szybkości niż ta uzyskiwana przez USB 2.0 także nośniki dwu-interfejsowe – USB 3.0 i FireWire800. Oprócz modeli o pojemności 1 TB do wyboru w serii Mg są też nośniki: 320GB (Slim – 7 mm grubości), 500GB, 750GB oraz 1,5 TB. Wysoką jakość i poświęcenie należytej uwagi detalom widać na przykładzie choćby kabelka USB. Jest on cienki, z niewielkimi wtyczkami, łudząco podobny do tych dostępnych w Apple Store. Jest też oczywiście biały. Wewnątrz obudowy pracuje dysk Samsunga HN-M101MBB o prędkości obrotowej talerzy wynoszącej 5400 obr./min,
Freecom Mobile Drive Mg 1TB (56129) – 1 TB dla MacBooka i nie tylko..

Freecom pod względem wydajności oferuje użytkownikowi całkiem sporo. Pozwala przesyłać dane z szybkością powyżej 80 MB/s, czyli tak szybko jak pozwalają możliwości dysków pracujących z prędkością 5400 obr./min.

Pomiary szybkości przesyłania danych wykonane przy pomocy aplikacji HD Tune Pro (4.60) dały wyniki: 81,7 i 80,1 MB/s podczas odczytu i zapisu (średnia szybkość) oraz 108 i 106,6 MB/s (szybkość maksymalna). Czas dostępu odczytu na poziomie 16,8 ms, a zapisu 13,9 ms to wyniki bardzo dobre jak na ten typ i pojemność dysku.

Po dwóch godzinach pracy w pełnym obciążeniu, w najcieplejszym miejscu na obudowie dysku odnotowaliśmy temperaturę 35°C czyli w normie. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej dysk Freecom’a generował średni szum wielkości 24,7 dB (0,5 sona) w trybie odczytu, i 22,6 dB (0,4 sona) w trybie jałowym, czyli pracy dysku nie słychać. Podczas pracy dysk zużywał 2,7 W energii, w trybie jałowym 1,7 W, po chwili bezczynności Freecom przechodzi w tryb czuwania, w którym zużywa tylko 1,2 W.

Porównanie alternatywnych produktów adresowanych dla użytkowników Mac znajdziecie pod tym linkiem.

Maleńki dysk Freecom-a bez wątpienia jest produktem o wysokich walorach estetycznych. Zajmuje bardzo mało miejsca, sam oferuje dużą przestrzeń na dane. Do minusów możemy zaliczyć 2-letni okres gwarancji (konkurencja proponuje najczęściej trzy lata) oraz wysoką cenę nośnika.

Arkadiusz Uriasz