Media-Tech Engage HQ Pro MediaDroid MT7001 – Android i WLAN

Wyprodukowany przez firmę Media-Tech odtwarzacz o przydługiej nazwie Engage HQ Pro MediaDroid MT7001 działa w oparciu o system Android (wersja 2.3). Nie przewidziano możliwości zainstalowania dysku twardego, więc źródłem plików multimedialnych będzie sieć lokalna lub zewnętrzny dysk albo pendrive podłączony do jednego z dwóch portów USB 2.0. W standardzie dostępny jest zarówno bezprzewodowy interfejs WLAN 802.11 b/g/n, jak przewodowy RJ-45 (Fast Ethernet). Wśród złączy znajduje się m.in. wyjście HDMI 1.3 i komponentowe oraz cyfrowe wyjście audio (koaksjalne). Mimo raczej niewielkiej wagi odtwarzacz jest stabilny i nie przesuwa się samoczynnie po podłączeniu większej liczby kabli.
Media-Tech Engage HQ Pro MediaDroid MT7001 – Android i WLAN

Wykorzystanie systemu Android w tego typu odtwarzaczu wydaje się ciekawym pomysłem, lecz można zauważyć kilka wad tego rozwiązania. Uruchamianie urządzenia trwa bardzo długo w porównaniu z produktami konkurencji (64 s). Obsługa androidowego menu przy użyciu standardowego pilota nie jest zbyt przyjemna, mimo że ma on również specjalne klawisze odpowiedzialne za funkcje myszy. Dopiero podłączenie klawiatury i normalnej myszy sprawia, że można wygodnie nawigować po menu. Urządzenie ma wbudowaną przeglądarkę internetową, która obsługuje Flash, ale działa raczej wolno. Nie zabrakło także bezpośredniego dostępu do serwisów takich jak YouTube czy Ipla. Korzystając z Marketu można ściągnąć różne gry i aplikacje, których przydatność jest jednak często dyskusyjna, a części z nich nie da się obsługiwać za pomocą pilota (dotyczy to np. popularnej gry Angry Birds). Prawie wszystkie testowane przez nas formaty plików audio i wideo były obsługiwane – nie działał tylko klip wideo w formacie MTS. Nie zauważyliśmy problemów z płynnym odtwarzaniem wideo, lecz szybkie przewijanie nie jest precyzyjne i praktycznie nie da się wybrać żądanej prędkości innej niż 4x czy 32x, chociaż teoretycznie dostępne są też tryby 2x, 8x i 16x. Pliki JPG i BMP są obsługiwane, lecz ich otwieranie trwa bardzo długo. Brakuje natomiast obsługi formatu TIFF. Odtwarzacz obsługuje napisy do filmów w formatach SMI, SRT, SSA, SUB i TXT, lecz nie da się wyświetlić polskich znaków diakrytycznych.

Z powodu braku aktywnych elementów chłodzących urządzenie jest całkowicie bezgłośne. Pobór mocy jest dość niski i wynosi 4,9 W przy wyświetlaniu menu głównego (6,9 W z podłączonym dyskiem zewnętrznym) oraz 8,2 W podczas odtwarzania filmu HD.

Najważniejsze zalety tego odtwarzacza działającego na systemie Android 2.3 to wbudowana przeglądarka internetowa z obsługą Flash oraz bezpośredni dostęp do serwisów multimedialnych takich jak Ipla czy YouTube. Jednakże korzystanie z tego urządzenia mogłoby być przyjemniejsze, gdyby przeprojektowano menu w taki sposób, żeby dało się po nim wygodnie nawigować przy użyciu pilota.

Marek Grzybowski