OKI C610n – szybki druk

archiwum
Kolorowa drukarka OKI wykorzystująca do tworzenia wydruków diody LED. Charakterystyczne są dla tego producenta proporcje – duża głębokość, zwłaszcza po rozłożeniu podajnika i odbiornika. Urządzenie drukuje szybko w czerni i kolorze, a uzyskiwane wydruki mają wysoką jakość. Podczas wymiany kaset z

Kolorowa drukarka OKI C610n wykorzystująca diody LED zamiast lasera została zbudowana w oparciu o technologię jednoprzebiegową, przez co szybkość druku w kolorze jest tylko nieco niższa niż druku monochromatycznego. Wydrukowanie 10 stron tekstu w kolorze trwa 34 s, natomiast w odcieniach szarości 29,4 s. Na wydrukowanie kolorowego dokumentu graficznego w najwyższej dostępnej rozdzielczości trzeba czekać 13,2 s, jest to więc szybka drukarka.

Prędkość druku grafiki jest podobna we wszystkich porównywanych modelach.

Prędkość druku grafiki jest podobna we wszystkich porównywanych modelach.

Nie mamy większych zastrzeżeń do jakości druku przy standardowych ustawieniach. Kolory są naturalne, a drobne czcionki i cienkie linie wydrukowane prawidłowo, co jest m.in. zasługą rozdzielczości fizycznej wynoszącej 1200×600 dpi. Na jednolitych powierzchniach można dostrzec pewne zakłócenia. Podczas drukowania poziom hałasu przekracza chwilami 67 dB, co jest bardzo wysoką wartością. Również w trybie gotowości drukarka jest wyraźnie słyszalna (ok. 36 dB). W tym trybie, podobnie jak w trybie uśpienia, pobór mocy wynosi kilkanaście watów. Nie można więc zatem powiedzieć, że jest to energooszczędne urządzenie.

Drukarka OKI bardzo szybko drukuje monochromatyczne dokumenty tekstowe.

Drukarka OKI bardzo szybko drukuje monochromatyczne dokumenty tekstowe.

Do komunikacji z komputerem służy złącze USB 2.0 oraz interfejs sieciowy Fast Ethernet. Sterowniki PCL 6 i PostScript 3 oferują wiele opcji, a na dołączonej płycie DVD-ROM znajduje się bogaty pakiet oprogramowania służącego m.in. do kalibracji kolorów czy zarządzania drukarką w sieci lokalnej. Obsługę urządzenia ułatwia podświetlany na niebiesko wyświetlacz tekstowy mieszczący pięć wierszy po 20 znaków. Na panelu drukarki znajduje się specjalny klawisz Power Save, który służy do przełączania między trybem gotowości, a trybem uśpienia.

Przy druku w kolorze prędkość drukarki OKI nieco spada.

Przy druku w kolorze prędkość drukarki OKI nieco spada.

Zamykana kaseta na papier mieści 300 arkuszy, a podajnik uniwersalny 100 arkuszy. Można dokupić dwie szuflady na 530 kartek każda, uzyskując imponującą pojemność łączną wynoszącą aż 1460 arkuszy. Główny odbiornik wydruków ma pojemność 250 kartek (stroną zadrukowaną do dołu), natomiast z tyłu znajduje się drugi odbiornik mieszczący 100 arkuszy stroną zadrukowaną do góry. Dzięki temu drugiemu odbiornikowi możliwy jest druk na banerach o długości do 120 cm. Startowe moduły z tonerami CMYK wystarczają na 2000 stron. Standardowe tonery CMY mają wydajność 6000 str., natomiast toner czarny wystarcza na 8000 str. Trzeba również pamiętać o wymianie bębnów o żywotności 20000 wydruków oraz jednostki utrwalającej i pasa transferowego wystarczających na 60000 wydruków. Koszty materiałów eksploatacyjnych nie są jednakże wygórowane, co skutkuje stosunkowo korzystnymi kosztami druku.

Jedynie drukarkę Brother można uznać za energooszczędną w trybie uśpienia.

Jedynie drukarkę Brother można uznać za energooszczędną w trybie uśpienia.

OKI C610n to zaawansowana, szybka drukarka, której możliwości można jeszcze zwiększyć dokupując pamięć RAM lub dodatkowe podajniki papieru. Po dokupieniu karty SDHC dostępne stają się m.in. funkcje druku poufnego i druku próbnego, można na niej również zapisywać makra, znaki wodne i dodatkowe czcionki. Od droższego modelu C610dn różni się brakiem modułu druku dwustronnego (dupleksu), który można opcjonalnie dokupić.

Marek Grzybowski

OKI C610n

PLUSY:

Wysoka prędkość druku
Stosunkowo niskie koszty druku
Druk na banerach do 120 cm

MINUSY:
Głośna praca
Spore wymiary

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.