Epson L100 – tani wydruk

archiwum
Rewelacyjnie niskie koszty druku, z zapasem czarnego tuszu prawie "na zawsze" to główne atuty nowej drukarki Epsona. Wysoka cena jak na drukarkę atramentową jest w tym przypadku całkiem uzasadniona.

Zobacz cały ranking:

Z główną zaletą tej drukarki zapoznamy się zaraz po rozpakowaniu pudełka. Znajdziemy w nim oczywiście drukarkę z systemem stałego zasilania atramentem i butelki z tuszem. Każda zawiera 70 ml tuszu w standardowych kolorach dla drukarek atramentowych CMYK. Jeśli pojemność nie zrobiła na nas wrażenia to tylko dlatego, że nie wiemy ile zwykle tuszu mają przeciętne kartridże. Zwykle musimy się zadowolić wielkością rzędu kilku do kilkunastu mililitrów. Ponadto na zapas dostajemy dodatkowe dwie buteleczki z czarnym tuszem. Razem 210 ml czarnego atramentu, czyli prawie szklanka.

Demonem prędkości L100 nie jest na pewno. Trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Demonem prędkości L100 nie jest na pewno. Trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Zgodnie z pomiarem w naszym laboratorium jeden pojemnik wystarczy na ponad 3000 stron czarno-białego wydruku (według producenta nawet na 4000). Kupując urządzenie otrzymujemy zatem materiały eksploatacyjne, które powinny wystarczyć na wydrukowanie 10 tys. dokumentów. Wystarczy dokupić papier. Jeśli chodzi o kolorowe wydruki w najlepszej jakości będziemy mogli wydrukować ponad 1000 stron grafiki albo ponad 450 zdjęć w formacie A4. To całkiem imponujące rezultaty. Tym bardziej że dokupienie kolejnych butelek nie obciąży zbytnio naszego budżetu, bo sugerowana cena 28 złotych za każdy kolor naprawdę nie jest wygórowana.

Wydajność porównywalna z drukarką do większego biura. Jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowe tusze, które dostaniemy gratis to wydajność będzie 3x większa.

Wydajność porównywalna z drukarką do większego biura. Jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowe tusze, które dostaniemy gratis to wydajność będzie 3x większa.

Jakość wydruków wystarczy w zupełności do biurowych zadań. Czarny tusz nie rozlewa się po włóknach papieru, dzięki czemu czcionki (nawet te bardzo małe) są czytelne i nie rozmazują się przy zaznaczaniu żółtym markerem. Grafika wygląda całkiem dobrze, wyraźne cienkie linie, żywe kolory sprawiają że efekt końcowy jest zadowalający. Nieco słabiej prezentują się zdjęcia. Choć z większej odległości sprawiają dobre wrażenie przy bliższym spojrzeniu widać raster i delikatne szumy. Na pochwałę zasługują natomiast żywe kolory. Trudno oprzeć się wrażeniu że są trochę „podbite” dzięki czemu zdjęcie lepiej się prezentuje. W albumie będą prezentować się bardzo dobrze. Jeśli zdecydujemy się na zdjęcie w formacie A4 czeka nas niemiła niespodzianka – brak możliwości wydruku bez marginesów. Zdjęcia w formacie 10×15 już tego mankamentu nie mają.

Koszt wydruku strony jest imponująco niski, tym bardziej że koszt samego papieru to ok. 3 gr.

Koszt wydruku strony jest imponująco niski, tym bardziej że koszt samego papieru to ok. 3 gr.

Ani szybkość, ani bogate wyposażenie, ani nawet cena nie należą do zalet Epson L100. To prosta i nieduża drukarka atramentowa dla małej firmy lub osób dużo drukujących np. studentów. Duże uproszczenie dotyczy także braku tacy odbiorczej, czyli trzeba przewidzieć miejsce na biurku bo wydruki wylądują na podłodze. Ciekawostką jest okres gwarancyjny – prawie jak w samochodzie – rok albo 15 tys. przebiegu to znaczy wydruków. Jeśli pracujemy na systemie Mac OS będziemy musieli obejść się smakiem – nie obsługuje.

Robert Dutkiewicz

Epson L100

PLUSY:

Niskie koszty wydruku
Nieduże rozmiary
Wydajne tusze
Dobra jakość wydruków

MINUSY:
Wysoka cena
Wolna praca
Brak tacy odbiorczej