Intel przyłapany na stosowaniu taniej pasty termoprzewodzącej

Najnowsze procesory Intela – Ivy Bridge pracują przy wyższych temperaturach, niż użytkownicy, a zwłaszcza overclockerzy by sobie tego życzyli. Na początku nie do końca było wiadomo o co chodzi, ale serwis Overclockers.net chyba dotarł do przyczyny tej sytuacji.

Pasta termoprzewodząca stosowana pomiędzy rdzeniem CPU, a heatspreaderem (blaszką chroniącą i rozpraszającą ciepło) wygląda na najtańszą z możliwych. Całą sytuację potwierdzają pomiary ekipy z PC Watch, która zdjęła z procesora Core i7-3770K heatspreader i wymieniła pastę termoprzewodzącą. Efekt? Temperatura przy standardowym taktowaniu spadła o 18 %, zaś po podkręceniu do 4 GHz przy 1,2 V – aż o 23 %.

Oczywiście lepsza przewodność cieplna oznacza wyższe możliwości overclockingu, a co za tym idzie – jeszcze lepszą wydajność. Drogi Intelu, dlaczego oszczędzasz tam, gdzie nie ma to sensu?

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.