Kraj Basków stawia wyłącznie na open-source

Kraj Basków wydał rozporządzenie, na mocy którego oprogramowanie użyteczności publicznej i rządowej musi być "otwarte". Rząd autonomii będzie też promował "współdzielenie kodu" między instytucjami, organizacjami i użytkownikami publikującymi oprogramowanie FOSS na witrynie Irekia.
Kraj Basków to wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską.

Kraj Basków to wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską.

Projekt Irekia powstał z przekonania, że każdy produkt stworzony i / lub wykorzystywany przez administrację autonomii z pieniędzy podatników musi być dostępny za darmo, w łatwy sposób. Logicznym wyborem staje się więc darmowe oprogramowanie open-source.

Administracja, za przykłady, podaje systemy operacyjne Linux, bazy danych PostgreSQL, CouchDB i Elastic Search, język Ruby i serwer Apache. Oprogramowanie stworzone przez i publikowane na portalu OpenIrekia opatrzone będzie licencją EUPL (European Union Public License).

Rozporządzenie rządowe dopuszcza wyjątki i stosowanie komercyjnego oprogramowania o zamkniętym kodzie w sytuacji „szczególnie uzasadnionej”.

0
Źródło: Irekia
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.