Seagate GoFlex Cinema 3TB – pojemny dysk, ale brak sieci

archiwum
Odtwarzacz z odłączanym modułem zawierającym dysk twardy 3,5" o pojemności 3 TB. Brak interfejsów sieciowych. Jeden port USB 2.0 do podłączenia zewnętrznego nośnika danych i złącze mini USB 2.0 do komunikacji z komputerem. Dołączone oprogramowanie do backupu danych.

Odtwarzacz GoFlex Cinema wyprodukowany przez firmę Seagate wyróżnia się zainstalowanym w odłączanym module dysku twardym 3,5″. Testowaliśmy najdroższą wersję wyposażoną w dysk o pojemności 3 TB. Istotnym mankamentem tego modelu jest brak jakiegokolwiek interfejsu sieciowego. Chociaż przy tej pojemności dysku można mu to wybaczyć. Zestaw złączy audio-wideo nie należy do szczególnie rozbudowanych: wyjście HDMI 1.3, kompozytowe, para analogowych wyjść audio oraz wyjście optyczne. Zewnętrzny nośnik (dysk lub pendrive) można podłączyć do jednego portu USB 2.0 typu A. Pliki multimedialne można skopiować z komputera przez złącze mini USB, lecz jest ono w nie najnowszym standardzie 2.0, przez co prędkość transferu nie zachwyca a jednorazowe zapełnienie całej dostępnej przestrzeni HDD będzie trwało wieczność.

Pilot na podczerwień ma logicznie rozmieszczone klawisze (bez podświetlenia), lecz można mieć zastrzeżenia do jego ergonomii. Niezbyt wygodnie leży w dłoni i wygląda identycznie jak ten dołączany np. do projektorów Optoma. O ile w przypadku projektora pilota używa się od czasu do czasu, więc ergonomiczny kształt nie ma tak istotnego znaczenia, pilot przeznaczony dla odtwarzacza powinien być jednak wygodniejszy.

Urządzenie prawidłowo odtwarza praktycznie wszystkie testowane przez nas pliki audio i wideo, lecz okazuje się, że nie potrafi dekodować DTS. Żeby cokolwiek usłyszeć podczas odtwarzania filmów z dźwiękiem w tym formacie, potrzebny będzie zewnętrzny dekoder. Informuje o tym stosowny komunikat. Obsługiwane są napisy do filmów w formatach ASS, SMI, SRT, SSA i TXT, lecz pomimo wybrania opcji kodowania „Europa Środkowa” polskie znaki diakrytyczne nie są prawidłowo wyświetlane. Menu ekranowe jest proste i łatwo po nim nawigować, lecz po pierwsze nie zostało przetłumaczone na język polski, a po drugie niektóre czcionki wyglądają na źle przeskalowane. Od czasu do czasu odtwarzacz zawiesza się z nieznanych przyczyn wyświetlając komunikat o wyszukiwaniu nośnika. Pomaga dopiero naciśnięcie klawisza „reset” po odłączeniu modułu z dyskiem twardym.

Pobór mocy wynosi 8,8 W podczas wyświetlania menu i 10,7 W podczas odtwarzania filmu. Są to przeciętne wartości. Z powodu wbudowanego dysku twardego nie jest to urządzenie bezgłośne, lecz emitowany przez nie szum jest dość cichy.

Najpoważniejszą wadą tego modelu jest brak interfejsów sieciowych oraz możliwości dekodowania dźwięku DTS. Może ponadto dziwić, że menu nie zostało spolonizowane. Z drugiej strony nie ma na rynku innego odtwarzacza sprzedawanego od razu z dyskiem twardym o pojemności aż 3 TB.

Marek Grzybowski

Seagate GoFlex Cinema 3TB

PLUSY:

Wbudowany dysk twardy o pojemności 3 TB

MINUSY:
Brak interfejsu sieciowego
Brak polskiego menu
Brak dekodowania DTS

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.