Sony Cyber-Shot DSC-W630

Sony Cyber-shot DSC-W630: Kompaktowe wymiary utrudniają obsługę.

Sony Cyber-shot DSC-W630: Kompaktowe wymiary utrudniają obsługę.

Dzięki szykownej i bardzo poręcznej obudowie, na pierwszy rzut oka Sony W630 robi dobre wrażenie. Niestety w teście wyraźnie widać niedostatki zarówno jakości obrazu, jaki i szybkości pracy.

Model W630, reklamowany przez Sony jako szczególnie mały i lekki, faktycznie jest filigranowy. To jednocześnie jego zaleta i wada: co prawda obudowa prezentuje się elegancko, a przy tym idealnie mieści się w kieszeni, jednak niektóre elementy sterujące okazują się zbyt drobne. Normalnymi palcami zwyczajnie trudno trafić we włącznik czy przycisk trybu przeglądania zdjęć.

Pięciokrotny zoom, mały wyświetlacz

W maleńkiej obudowie zainstalowano odpowiednio mały wyświetlacz – jego przekątna ma długość tylko 2,7″. Prawdziwym problemem nie jest jednak wielkość ekranu, ale jego niska rozdzielczość – tylko 230 000 punktów. Obiektyw umożliwia pięciokrotne zbliżenie, poczynając od szerokokątnej ogniskowej długości 25 mm (ekwiwalent dla małego obrazka). Optyce towarzyszy układ stabilizacji obrazu.

Obok typowych trybów automatycznych i programów tematycznych aparat oferuje również interesujący kreator zdjęć panoramicznych. Czujnik położenia rozpoznaje, czy aparat jest odpowiednio przesuwany – w przeciwnym razie rejestracja obrazu jest przerywana i pojawia się komunikat o błędzie. Ponadto możliwe jest nagrywanie klipów wideo w rozdzielczości 720p. Podczas filmowania autofokus działa w trybie śledzenia. Można też korzystać z zoomu, jednak silnik obiektywu działa z normalną prędkością, a przy tym jest wyraźnie słyszalny w zarejestrowanym materiale. Dane mogą być zapisywane na karcie pamięci SDHC lub Memory Stick Duo.

Obiektyw umożliwia pięciokrotne zbliżenie, poczynając od szerokokątnej ogniskowej długości 25 mm (ekwiwalent dla małego obrazka). Optyce towarzyszy układ stabilizacji obrazu.
Obiektyw umożliwia pięciokrotne zbliżenie, poczynając od szerokokątnej ogniskowej długości 25 mm (ekwiwalent dla małego obrazka). Optyce towarzyszy układ stabilizacji obrazu.

Rozczarowująca jakość obrazu

Sony W630 wykorzystuje matrycę CCD przejętą po poprzednim modelu W570. Jakość obrazu nieco się poprawiła, ale nie jest to wielkie osiągnięcie, jeśli wziąć pod uwagę wcześniejsze mierne rezultaty. Wciąż widoczny jest szum – jeśli oglądamy zdjęcia na monitorze komputera, zobaczymy zakłócenia już przy najniższej dostępnej czułości. Rozdzielczość, w centralnej części kadru sięgająca maksymalnie 1539 par linii na wysokość obrazu, jest relatywnie wysoka, jednak w skrajnych obszarach zdjęć spada nawet o 40 procent (przy ISO 1600). Aby upewnić się o wiarygodności tak słabych wyników, powtórzyliśmy test z innym wzorem, uzyskując podobne rezultaty.

Mikrus ze stajni Sony rozczarowuje również pod względem szybkości pracy. Niezależnie od wybranej długości ogniskowej, opóźnienie spustu migawki przekracza 0,7 sekundy, więc o spontanicznych zdjęciach można zapomnieć. W pełni naładowany akumulator pozwala zarejestrować tylko od 120 do 380 zdjęć.

Podsumowanie

Sony Cyber-shot W630 jest pozycjonowany w segmencie aparatów dla początkujących i ma wyposażenie odpowiednie dla modeli tej klasy. Niestety, w praktyce zarówno niska jakość obrazu, jak i prędkość działania niewystarczająca do fotografowania w spontanicznych sytuacjach bardzo rozczarowuje. Za podobną cenę można kupić inne, lepsze aparaty.

Alternatywa

Weźmy pod uwagę aparat Panasonic Lumix DMC-FS16. Co prawda ten budżetowy kompakt pochodzi z roku modelowego 2011, jednak zdecydowanie wyprzedza nowszego Sony W630 pod względem jakości. Za ładniejsze zdjęcia i szybszy autofokus trzeba zapłacić mniej niż 400 złotych (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Sony Cyber-Shot DSC-W630

Bardzo poręczny kompakt z przyzwoitym wyposażeniem, rozczarowujący niską jakością zdjęć i powolnym działaniem.

PLUSY:

Filigranowa obudowa
Przyzwoite wyposażenie

MINUSY:
Niska jakość obrazu
Ślamazarny autofokus