TL-WR702N od TP-Link to kostka o boku zaledwie 57 mm i wysokości 18 mm. W tak niewielkiej obudowie zmieścił się pełnowartościowy ruter wyposażony w pojedynczą antenę i jeden port Ethernet 100 Mb działający zamiennie jako LAN lub WAN. Energia dostarczana jest kablem ze złączem Micro-USB. Niski pobór pozwala na zasilanie z portu USB np. w notebooku, nie ma więc potrzeby zabierania ze sobą dodatkowego zasilacza, choć takowy oczywiście znajduje się w komplecie. Ruter nie ma portu USB do podłączenia modemu tak jak było to w przypadku TL-MR3020. Z tego względu jego zastosowanie jest nieco inne.
Urządzenie oferuje kilka trybów pracy. Ustawienie AP umożliwia rozszerzenie istniejącej kablowej sieci LAN o dostęp bezprzewodowy. Standardowo serwer DHCP jest wtedy wyłączony aby nie powodować konfliktów z już działającym. Funkcja rutera nie różni się działaniem od tej z większych urządzeń. Jedyny port Ethernet działa wówczas jako WAN a połączenie z Internetem jest dzielone na klientów bezprzewodowych. Funkcja repeatera służy do rozszerzania zasięgu istniejącej sieci bezprzewodowej, przy czym SSID nowej sieci jest takie samo jak rozszerzanej. Podobnie działa funkcja mostu, z tą różnicą że można wyodrębnić własną nazwę sieci. Gdy ustawimy urządzenie w trybie klienta, wówczas spełniać ono będzie rolę karty sieci bezprzewodowej i umożliwi podłączenie klientów wyposażonym jedynie w złącze kablowe.
Choć TL-WR702N jest niepozorny, to jest w stanie zapewnić całkiem przyzwoite prędkości transferów. Nie mogą się one równać z tymi, które uzyskują sprzęty gigabitowe, ale do podstawowych zastosowań są wystarczające. Na niewielkim dystansie uzyskaliśmy nieco ponad 90 Mb/s. Po przejściu sygnału przez klika ścian, wartość ta spadła do 61 Mb/s. Pobór energii podczas przesyłania danych to zaledwie 1,5 W, w stanie jałowym 0,4. Takie wartości nie będą dużym obciążeniem dla akumulatora w notebooku.
TP-Link TL-WR702N jest godny polecenia, nie koniecznie z uwagi na swoje osiągi, ale raczej funkcje jakie oferuje. Sprawdzi się zarówno jako sprzęt do rozszerzenia zasięgu istniejącej sieci w domu, ale też jako rozdzielacz sygnału w przypadku płatnych połączeń z publicznymi hot-spotami Wi-Fi. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym “maluchem” jest przystępna cena. Porównywalne z testowanym modelem, zarówno funkcjonalnie jak i cenowo, są TP-Link TL-MR3020 wyposażony w port USB i Sapido RB-1602 (ZOBACZ PORÓWNANIE).
Grzegorz Bziuk
TP-Link TL-WR702N
PLUSY:
Niewielki rozmiar
Funkcja repeatera i klienta WISP
Bardzo niskie zużycie energii
MINUSY:
Tylko jeden port Ethernet działający zamiennie jako LAN lub WAN
Powiązane treści:
Router mobilny – ranking routerów.