TP-Link TL-WR702N – ruter miniaturka

Od pewnego czasu da się zauważyć na sklepowych półkach coraz większą liczbę bardzo małych, przenośnych ruterów Wi-Fi. Choć kierowane są one do nieco innej grupy odbiorców niż ich większe odpowiedniki, to zwykle oferują bardzo zbliżoną do nich funkcjonalność. Czasem posiadają opcje, które dodatkowo rozszerzają spektrum ich zastosowań.
TP-Link TL-WR702N – ruter miniaturka

Choć TL-WR702N radzi sobie z bezprzewodowym przesyłaniem całkiem dobrze, to jego głównymi zaletami są rozmiar i wielofunkcyjność.

Choć TL-WR702N radzi sobie z bezprzewodowym przesyłaniem całkiem dobrze, to jego głównymi zaletami są rozmiar i wielofunkcyjność.

 

TL-WR702N od TP-Link to kostka o boku zaledwie 57 mm i wysokości 18 mm. W tak niewielkiej obudowie zmieścił się pełnowartościowy ruter wyposażony w pojedynczą antenę i jeden port Ethernet 100 Mb działający zamiennie jako LAN lub WAN. Energia dostarczana jest kablem ze złączem Micro-USB. Niski pobór pozwala na zasilanie z portu USB np. w notebooku, nie ma więc potrzeby zabierania ze sobą dodatkowego zasilacza, choć takowy oczywiście znajduje się w komplecie. Ruter nie ma portu USB do podłączenia modemu tak jak było to w przypadku TL-MR3020. Z tego względu jego zastosowanie jest nieco inne.

Nawet na większych odległościach sygnał bezprzewodowy jest stabilny.

Nawet na większych odległościach sygnał bezprzewodowy jest stabilny.

 

Urządzenie oferuje kilka trybów pracy. Ustawienie AP umożliwia rozszerzenie istniejącej kablowej sieci LAN o dostęp bezprzewodowy. Standardowo serwer DHCP jest wtedy wyłączony aby nie powodować konfliktów z już działającym. Funkcja rutera nie różni się działaniem od tej z większych urządzeń. Jedyny port Ethernet działa wówczas jako WAN a połączenie z Internetem jest dzielone na klientów bezprzewodowych. Funkcja repeatera służy do rozszerzania zasięgu istniejącej sieci bezprzewodowej, przy czym SSID nowej sieci jest takie samo jak rozszerzanej. Podobnie działa funkcja mostu, z tą różnicą że można wyodrębnić własną nazwę sieci. Gdy ustawimy urządzenie w trybie klienta, wówczas spełniać ono będzie rolę karty sieci bezprzewodowej i umożliwi podłączenie klientów wyposażonym jedynie w złącze kablowe.

Choć TL-WR702N jest niepozorny, to jest w stanie zapewnić całkiem przyzwoite prędkości transferów. Nie mogą się one równać z tymi, które uzyskują sprzęty gigabitowe, ale do podstawowych zastosowań są wystarczające. Na niewielkim dystansie uzyskaliśmy nieco ponad 90 Mb/s. Po przejściu sygnału przez klika ścian, wartość ta spadła do 61 Mb/s. Pobór energii podczas przesyłania danych to zaledwie 1,5 W, w stanie jałowym 0,4. Takie wartości nie będą dużym obciążeniem dla akumulatora w notebooku.

Zaletą miniaturowych ruterów jest ich niskie zużycie energii.

Zaletą miniaturowych ruterów jest ich niskie zużycie energii.

TP-Link TL-WR702N jest godny polecenia, nie koniecznie z uwagi na swoje osiągi, ale raczej funkcje jakie oferuje. Sprawdzi się zarówno jako sprzęt do rozszerzenia zasięgu istniejącej sieci w domu, ale też jako rozdzielacz sygnału w przypadku płatnych połączeń z publicznymi hot-spotami Wi-Fi. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym “maluchem” jest przystępna cena. Porównywalne z testowanym modelem, zarówno funkcjonalnie jak i cenowo, są TP-Link TL-MR3020 wyposażony w port USB i Sapido RB-1602 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Grzegorz Bziuk

TP-Link TL-WR702N

PLUSY:

Niewielki rozmiar
Funkcja repeatera i klienta WISP
Bardzo niskie zużycie energii

MINUSY:
Tylko jeden port Ethernet działający zamiennie jako LAN lub WAN

Powiązane treści:

Router mobilny – ranking routerów.