AMD A8-3870K – odblokowany APU!

Układy AMD APU na rynku stają się coraz bardziej popularne. Dzięki stosunkowo wysokiej wydajności jednostki CPU oraz bardzo wydajnej, jak na zintegrowane rozwiązania, karty graficznej stanowią one realną alternatywę dla procesorów oraz zewnętrznych kart graficznych. Są one znacznie tańsze od dwóch osobnych urządzeń, a przy tym ich wydajność sprosta nawet graniu w niższych rozdzielczościach.
AMD A8-3870K – odblokowany APU!

Tempo renderowania obrazu 3D przez program Cinebench jest wyżej oceniane w przypadku obu układów AMD.

Tempo renderowania obrazu 3D przez program Cinebench jest wyżej oceniane w przypadku obu układów AMD.

Najwydajniejszym dotychczas układem był czterordzeniowy A8-3850 pracujący z częstotliwością 2,9 GHz oraz wyposażony w układ graficzny Radeon HD 6550D. Więcej na temat tego produktu pisaliśmy w artykule, który znajdziecie pod tym linkiem. Tym razem AMD poszło kawałek dalej prezentując układ A8-3870K… Oprócz wyższej o 100 MHz częstotliwości zegara taktującego procesor jego mnożnik został odblokowany. Dzięki takiemu posunięciu osoby myślące o zwiększeniu jego bazowej częstotliwości wynoszącej 3 GHz otrzymują dodatkową wartość do modyfikowania. Jeżeli zdecydujecie się na zakup tego APU to możecie próbować pobić dotychczasowy rekord overclockingu. Zamontowany na płycie Gigabyte GA-A75-UD4H A8-3870K udało się podkręcić do – bagatela – 6067 MHz przy napięciu zasilania zwiększonym z 1,4 do 2 V!

W teście polegającym na przeliczeniu wielu formuł w arkuszu kalkulacyjnym Excel zdecydowanie wydajniejszy okazał się układ z logo Intela.

W teście polegającym na przeliczeniu wielu formuł w arkuszu kalkulacyjnym Excel zdecydowanie wydajniejszy okazał się układ z logo Intela.

W porównaniu ze wspomnianym już modelem A8-3850 wyższe taktowanie pozwoliło układowi A8-3870K na zyskanie dodatkowych półtora procent wydajności, czyli niewiele… Jeżeli weźmiemy pod uwagę wyższą o 65 zł cenę odblokowanego układu to opłacalność tego zakupu – o ile nie planujemy podkręcać – jest raczej mizerna. Przy aktualnej cenie wynoszącej 475 zł nowe APU kosztuje niemal dokładnie tyle samo co dwurdzeniowy, czterowątkowy Core i3-2100. Ten jednak oferuje wyższą wydajność CPU szczególnie w testach biurowych gdzie przewaga układu Intela wynosi aż 8%.

Pod względem wydajności graficznej A8-3870K nie ma sobie równych...

Pod względem wydajności graficznej A8-3870K nie ma sobie równych…

W testach kompresji audio/wideo przewaga sumaryczna Intela wyniosła dwa procent, a w grach oraz programach do obróbki 3D zaledwie półtora procent. Najwięcej Core i3-2100 stracił w testach zintegrowanego układu graficznego. W starszym 3DMarku Vantage (DirectX 10) wydajność Intel HD Graphics 2000 była niższa o 14 oraz 16 procent odpowiednio w trybach Entry oraz Performance. Również w grze Resident Evil 5 zintegrowany z A8-3870K Radeon HD 6550D okazał się o 20% bardziej wydajny… Dokładniejsze zestawienie wyników uzyskanych przez nas w poszczególnych testach znajdziecie tu.

Również w trakcie kompresji obrazu Full HD natywne czterordzeniowe wypadają lepiej niż czterowątkowy Intel.

Również w trakcie kompresji obrazu Full HD natywne czterordzeniowe wypadają lepiej niż czterowątkowy Intel.

A8-3870K to przyzwoity procesor czterordzeniowy z wydajnym układem graficznym na pokładzie. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi będziecie mogli dodatkowo w łatwy sposób zwiększyć jego wydajność. Również jego układowi graficznemu nie można nic zarzucić… to właśnie dzięki niemu będziecie w stanie oglądać wysokiej jakości obrazy Blu-ray 3D czy nawet pograć w nowe gry w niższych rozdzielczościach. Jeżeli natomiast nie macie w planach bawić się w podkręcanie zdecydowanie lepszym wyborem będzie tańszy o około 65 zł AMD A8-3850. Jeśli nie interesuje Was natomiast wydajność zintegrowanej grafiki godny uwagi będzie nieco szybszy Intel Core i3-2100.

Grzegorz Glonek