Asus O!Play TV Pro – nowoczesny odtwarzacz

archiwum
Estetyczny odtwarzacz z interfejsami HDMI 1.4, Gigabit Ethernet i USB 3.0, wbudowanym tunerem DVB-T oraz kartą sieci WLAN 802.11n. W obudowie można zainstalować dysk twardy 3,5. Wśród dostępnych serwisów internetowych znalazły się Facebook, YouTube, Picasa i Flickr. Odtwarzacz radzi też sobie z

Najbardziej zaawansowany odtwarzacz multimedialny marki Asus nazwany O!Play TV Pro został wyposażony w liczne nowoczesne interfejsy, których wciąż brakuje w wielu modelach konkurencji. Warto zwrócić uwagę na jego estetyczny wygląd i praktyczne ukrycie części złączy pod klapką. W obudowie można zainstalować dysk twardy 3,5″, który najpierw trzeba przymocować sześcioma śrubkami do wysuwanej kieszeni. Źródłem plików multimedialnych mogą być nośniki zewnętrzne (dysk twardy lub pendrive) lub sieć lokalna. Wyposażenie standardowe stanowi tuner DVB-T z funkcją TimeShift i niewielka antena. Interfejsy sieciowe to przewodowy Gigabit Ethernet oraz bezprzewodowy WiFi w standardzie 802.11 b/g/n. Wśród złączy audio-wideo można znaleźć wyjście HDMI 1.4, komponentowe i kompozytowe oraz najpopularniejsze rodzaje wyjść audio (optyczne, koaksjalne oraz parę analogowych wyjść stereo). Do komunikacji z komputerem służy port USB 3.0 typu B, natomiast zewnętrzny dysk lub klawiaturę można podłączyć do jednego z trzech złączy USB typu A. Wyróżniają się one tym, że jedno z nich jest jednocześnie portem eSATA, zaś inne obsługuje szybki standard USB 3.0. Całość uzupełnia czytnik kart pamięci flash w formatach SDHC, Memory Stick, MMC oraz xD.

Pilot na podczerwień nie wyróżniałby się niczym szczególnym, gdyby nie klawisz związany z Facebookiem, oznaczony symbolem dłoni z wyciągniętym kciukiem („Like”), który służy do szybkiego udostępnienia jakiejś treści na tym serwisie społecznościowym. Menu ekranowe zostało poprawnie skonstruowane i poruszanie się po nim nie sprawia problemów. Większość testowanych przez nas formatów audio-wideo była prawidłowo obsługiwana, jedynie niektóre pliki MOV nie były wcale odtwarzane. To na razie jeden z nielicznych odtwarzaczy kompatybilnych z plikami wideo 3D, stąd obecność wyjścia HDMI w standardzie 1.4. Duże zdjęcia w formatach BMP i JPG w obecnej wersji firmware wyświetlane są dość wolno, otwarcie jednego zdjęcia zajmuje ok. 4-5 s. Odczytywane są napisy do filmów w formatach SMI SRT, SSA, SUB i TXT. Polskie znaki diakrytyczne są prawidłowo wyświetlane. Urządzenie może pełnić funkcję serwera i klienta Samba, serwera FTP oraz iTunes oraz klienta BitTorrent i jest zgodne z DLNA. Dostępnych jest wiele serwisów internetowych, nie tylko wspomniany już Facebook, lecz również np. YouTube, Flickr, Picasa czy liczne internetowe stacje radiowe i telewizyjne.

Odtwarzacz uruchamia się przeciętnie długo w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Trwa to ok. 30 s. Pobór mocy jest przeciętny i wynosi ok. 11 W niezależnie od tego czy odtwarzany jest plik wideo HD czy tylko wyświetlane jest menu ekranowe. Dzięki zastosowaniu złącza USB w wersji 3.0 prędkość kopiowania plików z komputera na wbudowany dysk jest wysoka, dochodzi do ok. 79 MB/s w przypadku dużych plików.

Tym razem Asus zaprezentował odtwarzacz, który otrzymuje bardzo wysokie noty za rozbudowaną funkcjonalność, nowoczesne interfejsy USB 3.0, Gigabit Ethernet, HDMI 1.4, WLAN 802.11 b/g/n, obecność tunera DVB-T czy możliwość zainstalowania dysku twardego 3,5″. Mamy nadzieję, że w kolejnych wersjach firmware’u zostaną wyeliminowane wady w postaci wolnego otwierania niektórych plików graficznych czy problemy z obsługą niektórych plików wideo w formacie MOV. Poza tym to bardzo udany odtwarzacz – zdecydowanie jeden z najlepszych jakie dotychczas testowaliśmy.

Marek Grzybowski

Asus O!Play TV Pro

PLUSY:

Tuner DVB-T
Interfejsy WLAN 802.11 b/g/n, HDMI 1.4, Gigabit Ethernet i USB 3.0
Odtwarzanie filmów 3D

MINUSY:
Dość wolne otwieranie niektórych plików graficznych

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.