Canon PowerShot SX240 HS – alternatywa dla drogich megazoomów

PowerShot SX240 HS to adresowany dla mniej zasobnych klientów kuzyn modelu SX260 HS. Sądząc po specyfikacji brakuje w nim tylko odbiornika GPS, ale test obnażył również wyraźnie wolniejszą pracę autofokusa.
Canon PowerShot SX240 HS – alternatywa dla drogich megazoomów

Pełne wyposażenie, ale bez odbiornika GPS.

Pełne wyposażenie, ale bez odbiornika GPS.

Modele z linii PowerShot oznaczone symbolami SX240 HS i SX260 HS mają ze sobą wiele wspólnego. W poręcznej obudowie każdego z nich znajdziemy obiektyw z 20-krotnym zoomem (25-500 mm, ekw. dla małego obrazka), któremu towarzyszy skuteczny układ stabilizujący. Podczas fotografowania można korzystać z wielu trybów automatycznych, jak również ręcznie ustawiać czas ekspozycji i przysłonę w trybach manualnych.

Różnice między SX240 i SX260

Odbiornik GPS jest instalowany wyłącznie w droższym SX260 HS. Jeżeli jednak możemy zrezygnować z funkcji geotagowania zdjęć, SX240 oferuje poza tym dokładnie takie samo wyposażenie, obejmujące między innymi wyraźny trzycalowy wyświetlacz umożliwiający wygodne kadrowanie. Oba aparaty pozwalają też kręcić filmy w rozdzielczości Full HD i robić zdjęcia z maksymalną czułością ISO 3200. Szczegółowy opis wyposażenia i funkcji można znaleźć w opublikowanym wcześniej teście modelu SX260 HS.

Dobra jakość obrazu, powolny autofokus

SX240 HS zapewnia dobrą jakość zdjęć – w teście wypadł nawet nieznacznie lepiej od droższego kuzyna. Wysoko oceniamy zwłaszcza wierne odwzorowanie detali oraz wysoką maksymalną rozdzielczość obrazu. Kiedy oglądamy pełnowymiarowe zdjęcia na ekranie komputera, szum zaczyna przeszkadzać od czułości ISO 800. Uwagę zwraca wolniej działający autofokus – nawet w zakresie szerokokątnym zrobienie zdjęcia i zapisanie go na karcie pamięci SDHC zajmuje długie 0,71 s. Dla porównania: SX260 HS w zakresie szerokokątnym potrzebuje na to tylko 0,48 s, więc – w odróżnieniu od tańszego odpowiednika – sprawdza się w spontanicznych sytuacjach.

Podsumowanie

PowerShot SX240 HS to dobrze wyposażony kompaktowy megazoom zapewniający dobrą jakość zdjęć. Niestety autofokus działa zbyt wolno, by dało się robić spontaniczne zdjęcia. Pod tym względem lepiej radzi sobie siostrzany model SX260 HS.

Alternatywa

Za jedyne 100 złotych więcej możemy kupić Canona PowerShot SX260 HS z odbiornikiem GPS i szybszym autofokusem. Zwłaszcza ta druga cecha każe nam rekomendować ten droższy model, gdyż na autofokusie sprawdzającym się w spontanicznych sytuacjach nie ma co oszczędzać. Canon SX260 HS jest dostępny w Sieci za ok. 1250 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Canon PowerShot SX240 HS

Poręczny i wszechstronny aparat zapewniający wysoką jakość zdjęć, oferujący obiektyw z dużym, 20-krotnym zoomem, funkcję filmowania w rozdzielczości Full HD i przemyślaną koncepcję obsługi – brakuje tylko szybkiego autofokusa.

PLUSY:

Dobra jakość zdjęć
Łatwa obsługa
Funkcja filmowania w rozdzielczości Full HD

MINUSY:
Powolny autofokus
Długi czas przetwarzania danych między kolejnymi zdjęciami