Google ratuje historię ludzkiej mowy

Ludzkość posługuje się mową od tysiącleci. Nie jest to jednak ten sam język. Mowa cały czas ewoluuje, a wraz z wchłanianiem jednych kultur przez inne niektóre języki i dialekty giną. Google chce je ratować.
Google ratuje historię ludzkiej mowy

Google ratuje historię ludzkiej mowy

Projekt Google Endangered Languages ma chronić pradawne, jak i bieżące języki przed wyginięciem. Uważa, że są nie tylko częścią naszej historii. Z czasem również ich utrata może być dla nas wielkim problemem. Kto za nas odczyta pradawny tekst, jeżeli nikt go nie zrozumie? Kto rozszyfruje dokumenty historyczne w archiwach? Google nie chce dopuścić do zaistnienia tego problemu.

Gigant ponoć już od pewnego czasu działał na rzecz utrzymywania wiedzy o wymarłych językach. Google uważa jednak, że to zbyt duża odpowiedzialność, by wierzyć wyłącznie we własne siły. Dlatego też Endangered Languages to projekt, który ma skupiać ekspertów z całego świata, by ci mogli współpracować w zachowywaniu wiedzy o przeróżnych dialektach, bez znaczenia czy to Koro, czy Kaszubski.

Inicjatywa godna wielkiej pochwały. Brawo!

0
Źródło: Google
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.