Nikon Coolpix S6300 – 10-krotny zoom, ale zdjęcia słabe

Adresowany do początkujących Nikon Coolpix S6300 przyciąga uwagę dużym zoomem, uczciwą ceną i przyzwoitym designem. Niestety – jakość zdjęć rozczarowuje

Nikon Coolpix S6300: Duży zoom w prostej obudowie.
Nikon Coolpix S6300: Duży zoom w prostej obudowie.

Mimo że obudowa Coolpixa S6300 jest wykonana z plastiku, jej jakość nie budzi zastrzeżeń. Obiektyw z 10-krotnym zoomem pokrywa zakres ogniskowych od 25 do 250 mm (ekwiwalent dla małego obrazka). Sposób obsługi konsekwentnie przystosowano do łatwego fotografowania w trybach automatycznych – do dyspozycji mamy 20 programów tematycznych oraz tryb automatycznego wyboru programu. Nie zabrakło też kreatywnych efektów, wśród których znalazł się między innymi filtr zmiękczający.

Nieostre zdjęcia z 16-megapikselowej matrycy

Akurat ten efekt jest w testowanym aparacie raczej zbędny – pomiary laboratoryjne wierności odwzorowania detali i tekstur wykazały, że nawet bez tego programu zdjęcia wychodzą nieostre w całym zakresie czułości. Taką ocenę potwierdzili również nasi eksperci, którzy dokładnie obejrzeli testowe zdjęcia – werdykt: powyżej ISO 400 jakość zdjęć zdecydowanie rozczarowuje. Tak poważnej wady nie rekompensują nawet pozytywne cechy aparatu, na przykład dobre własności optyczne obiektywu, który w zasadzie nie wykazuje zauważalnej dystorsji. Przyzwoita jest też maksymalna rozdzielczość zdjęć przy najniższej czułości – ale niestety tylko w centralnych partiach obrazu. Przy krawędziach rozdzielczość spada nawet o 40 procent.

Mały wyświetlacz, niska rozdzielczość

Przy przekątnej 2,7″, wyświetlacz z tyłu obudowy ma rozdzielczość tylko 230 000 punktów. Coolpix S6300 rejestruje klipy wideo w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem stereo – niestety, słychać na nich odgłosy pracy silnika obiektywu. Autofokus może działać w trybie śledzenia.

Coolpix S6300 zasługuje na pochwałę za szybkość działania. W zakresie szerokokątnym autofokus ustawia ostrość w ciągu 0,37 sekundy. W zakresie szerokokątnym opóźnienie równe 0,54 sekundy tylko nieznacznie przekracza nasz umowny próg zdolności do robienia spontanicznych zdjęć. Równie sprawnie są rejestrowane serie zdjęć – szybkość sięga 6,8 zdjęć na sekundę. Z drugiej strony, seria może trwać jedynie nieco ponad sekundę. Akumulator, pomimo sporej pojemności, pozwala zrobić jedynie od 110 do 360 zdjęć.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka Nikon S6300 to ciekawa alternatywa dla klientów patrzących przede wszystkim na cenę. Niestety, pozytywne wrażenie okazuje się mylne – jakość obrazu pozostaje poniżej przeciętnej. Z tego względu nie możemy polecić nowego Nikona, mimo dobrego wyposażenia i szybkiego autofokusa.

Alternatywa

W ofercie Nikona można znaleźć lepszą propozycję – to model Coolpix S8200, dostępny w porównywalnej cenie ok. 750 zł. Zapewnia on lepszą jakość zdjęć i większy zakres zoomu, a przy tym ma bardziej wyraźny wyświetlacz (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Nikon Coolpix S6300

Niedrogi kompakt z 10-krotnym zoomem, rozczarowujący jakością zdjęć

PLUSY:

Szybki autofokus
Wiele programów tematycznych

MINUSY:
Duże niedostatki jakości obrazu
Niska wierność odwzorowania detali
Mały ekran o niskiej rozdzielczości