Xerox WorkCentre 6505DN – wysoka jakość wydruków i kopii

Urządzenie wielofunkcyjne Xerox WorkCentre 6505DN składa się z kolorowej drukarki laserowej, skanera CCD o rozdzielczości optycznej 1200×1200 dpi i monochromatycznego faksu. Ma spore wymiary i z materiałami eksploatacyjnymi waży 29,6 kg. Oprócz portu USB 2.0 zostało wyposażone w interfejs sieci przewodowej Gigabit Ethernet. Złącze PictBridge umożliwia zapisywanie skanów na pendrivie, lecz zabrakło opcji bezpośredniego wydruku znajdujących się na nim plików). Obsługę ułatwia czterowierszowy wyświetlacz tekstowy z podświetleniem.
Xerox WorkCentre 6505DN – wysoka jakość wydruków i kopii

Skaner w urządzeniu Xerox nie jest szczególnie szybki.

Skaner w urządzeniu Xerox nie jest szczególnie szybki.

Dzięki konstrukcji jednoprzebiegowej prędkość drukowania monochromatycznego jest identyczna jak w kolorze, lecz w obu przypadkach raczej niska. Przykładowo wydrukowanie 10 stron kolorowego tekstu trwa 46,3 s, zaś w odcieniach szarości praktycznie tyle samo (46,1 s). Raczej rzadko już spotykany skaner CCD oferuje wysoką jakość skanów, lecz nie jest zbyt szybki. Skanowanie wstępne trwa 13,8 s. Najważniejszą zaletą tego modelu jest wysoka jakość wydruków. Kolory są prawidłowo odwzorowane, a cienkie linie i drobne czcionki pozbawione rozmyć.

Urządzenie Xerox kopiuje z co najwyżej przeciętną prędkością.

Urządzenie Xerox kopiuje z co najwyżej przeciętną prędkością.

Jakość kopii jest oczywiście gorsza, lecz i tak można ją określić jako wysoką w porównaniu z wieloma konkurencyjnymi modelami. Sterownik PCL6 oferuje bogatą funkcjonalność, w tym osobne ustawienia jakości dla tekstu, grafiki i zdjęć czy opcję druku plakatu (jedna strona na wielu kartkach). Również sterownik TWAIN zawiera kilka rzadziej spotykanych funkcji związanych ze skanowaniem, jak np. ręczne określanie poziomu bieli i czerni. Dzięki wbudowanemu dupleksowi nie trzeba mozolnie przekładać kartek, żeby uzyskać druk dwustronny. Dołączone oprogramowanie to aplikacja do OCR Nuance PaperPort SE 11.

Wszystkie porównywane urządzenia drukują dość wolno.

Wszystkie porównywane urządzenia drukują dość wolno.

Wyposażenie standardowe obejmuje podajnik ADF o pojemności 35 arkuszy. Podajniki papieru to zamykana kaseta na 250 arkuszy i uniwersalny podajnik ręczny na jedną kartkę lub kopertę. Można dokupić jeszcze jedną kasetę na 250 arkuszy. Odbiornik wydruków mieści 150 arkuszy. W zestawie wraz z urządzeniem znajdują się kasety z tonerami CMY pozwalające wydrukować 1000 str. i toner czarny o wydajności 3000 str. Taką samą wydajność mają standardowe tonery. Koszty druku można obniżyć stosując tonery CMY o podwyższonej wydajności (2500 str.) Pobór mocy w trybie gotowości jest przeciętny i wynosi 14,9 W, za to w trybie uśpienia spada do wyjątkowo niskiej, jak na tego typu urządzenie, wartości 0,4 W.

Urządzenie Xerox jest wyjątkowo energooszczędne w trybie uśpienia.

Urządzenie Xerox jest wyjątkowo energooszczędne w trybie uśpienia.

Opisywany model oferuje wydruki i kopie wysokiej jakości przy co najwyżej przeciętnej prędkości druku i skanowania. Sterownik skanera jest dość prosty, natomiast sterownik drukarki zawiera komplet opcji, w tym niektóre rzadziej spotykane, jak np. przesuwanie obrazu na wydruku.

Marek Grzybowski

Xerox WorkCentre 6505DN

PLUSY:

Wysoka jakość druku i kopiowania

Bogata funkcjonalność sterownika

MINUSY:

Spore wymiary