Xtreamer Elvira – mały i lekki, lecz bez sieci

archiwum
Niewielki, lekki odtwarzacz wyposażony w dwa porty USB 2.0, do których można podłączyć np. zewnętrzny dysk twardy lub klawiaturę. Odtwarza wszystkie testowane przez nas formaty plików multimedialnych. Niestety jego ogromną wadą jest brak interfejsu sieciowego.

Najprostszy spośród modeli marki Xtreamer nazwany wdzięcznie Elvira to urządzenie o niewielkich wymiarach i estetycznym wyglądzie. Waży jedynie 153 g, co oznacza, że jest najlżejszym ze wszystkich odtwarzaczy, jakie do tej pory testowaliśmy w naszym laboratorium. Z powodu braku interfejsu sieciowego czy możliwości zainstalowania wewnętrznego dysku twardego źródłem plików multimedialnych może być jedynie pendrive lub zewnętrzny dysk twardy podłączony do jednego z dwóch portów USB. Zestaw złączy multimedialnych jest ograniczony małymi gabarytami obudowy, lecz można go uznać za jak najbardziej wystarczający. Obejmuje interfejs HDMI 1.3a, wyjście kompozytowe, optyczne cyfrowe wyjście audio oraz parę analogowych wyjść audio (2 × RCA). Na panelu tylnym znajduje się ponadto złącze do podłączenia zewnętrznego czujnika podczerwieni. Do sterowania urządzeniem służy wygodny pilot na podczerwień z klawiszami rozmieszczonymi w przemyślany sposób. Wszystkie testowane przez nas formaty plików multimedialnych było odtwarzane. Nie mamy zastrzeżeń do jakości obrazu i dźwięku, nie wystąpiły również żadne problemy z płynnością w przypadku materiałów wideo Full HD, co jest zasługą nowoczesnego procesora Realtek RTD1005 500 MHz. Duże zdjęcia w formacie JPG wyświetlane są szybko. Obsługiwane są napisy do filmów w formatach ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, polskie znaki są prawidłowo wyświetlane. W obecnej wersji firmware brak wsparcia dla formatu TXT. Urządzenie uruchamia się wyjątkowo szybko, bo jedynie ok. 10 s.

Menu ekranowe budzi mieszane uczucia. Poruszanie się po poszczególnych podmenu nie sprawia żadnych problemów, nie występują też zauważalne opóźnienia. Natomiast menu główne, chociaż atrakcyjne wizualnie z powodu interesujących elementów graficznych, charakteryzują wyraźne opóźnienia, a poszczególne jego pozycje nie mają postaci tekstu, przez co nawet po zmianie języka, np. na niemiecki, wszystko jest po angielsku. Inna sprawa, że zapomniano o polskiej wersji językowej. Z powodu braku jakiegokolwiek wentylatora chłodzącego komponenty, który w tym wypadku jest po prostu zbędny, urządzenie jest całkowicie bezgłośne. Przeciętny pobór mocy wynosi 4,7 W podczas wyświetlania menu (z podłączonym dyskiem USB) i 6,1 W podczas odtwarzania filmu HD. Po odłączeniu zewnętrznego dysku twardego zużycie energii spada do 3,2 W, co jest bardzo niską wartością.

Ten niewielki odtwarzacz bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem multimediów w licznych formatach, lecz jego funkcjonalność istotnie ogranicza brak interfejsu sieciowego.

Marek Grzybowski

Xtreamer Elvira

PLUSY:

Niewielkie wymiary i waga
Dobra kompatybilność

MINUSY:
Brak interfejsu sieciowego

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.