Dysk twardy, który przetrwa milion lat

Dyski twarde, dobrze pielęgnowane, wytrzymają nawet i kilkanaście lat. Francuscy naukowcy postarali się wydłużyć nieco ten czas. Wykonany z szafiru napęd wytrzyma miliony lat. Może zostanie z nas nieco więcej niż ruiny archeologiczne...
Ten się nie nadaje...

Ten się nie nadaje…

Dysk został stworzony przez agencję ANDRA, która zajmuje się zarządzaniem odpadami nuklearnymi. Koszt produkcji pojedynczego dysku wynosi 25 tysięcy dolarów. Do zapisu danych wykorzystuje platynowe akwaforty. Napęd składa się z dwóch dysków o średnicy 20 cm.

Dysk nie przechowuje cyfrowych danych. Jest w stanie pomieścić 40 tysięcy zminiaturyzowanych stron, do odczytu których wystarczy dobry mikroskop. Według symulacji, dysk powinien wytrzymać około miliona lat. Francuzi już pracują nad wersją, która przetrwa nawet 10 milionów lat.

Dysk ma informować nasze przyszłe pokolenia o tym, że w danym miejscu znajduje się składowisko odpadów radioaktywnych a także zawierać informacje czym one są i jak się z nimi obchodzić.

0
Źródło: ScienceNOW
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.