Fantec 3DS4600 – nowoczesne interfejsy oraz obraz 3D

archiwum
Nowoczesny odtwarzacz z interfejsami HDMI 1.4, Gigabit Ethernet, eSATA i USB 3.0. W obudowie nie można zainstalować wewnętrznego dysku twardego. Urządzenie odtwarza m.in. filmy 3D.

Jeden z najnowszych odtwarzaczy multimedialnych marki Fantec nazwany 3DS4600 to nowoczesne urządzenie, które mimo stosunkowo niewielkich wymiarów charakteryzuje się dość dużą wagą. Jest to oczywiście zaleta, bo dzięki temu odtwarzacz jest stabilny i nie przesuwa się po podłączeniu większej liczby (zwłaszcza sztywnych) kabli. W obudowie wykonanej z metalu (stąd właśnie spora waga) nie można niestety zainstalować wewnętrznego dysku twardego. Źródłem plików multimedialnych mogą być nośniki zewnętrzne (dysk twardy lub pendrive) lub sieć lokalna. Wyposażenie standardowe stanowi interfejs sieci Gigabit Ethernet, natomiast adapter bezprzewodowej sieci WLAN można dokupić opcjonalnie. Wśród złączy audio-wideo można znaleźć wyjście HDMI 1.4 i kompozytowe oraz wyjścia audio (optyczne i parę analogowych wyjść stereo. Zewnętrzny nośnik danych można podłączyć do jednego z trzech złączy USB typu A, w tym jednego w standardzie USB 3.0, a także do rzadko spotykanego w odtwarzaczach portu eSATA. Całość uzupełnia czytnik kart w standardzie SDHC/MMC.

Pilot na podczerwień jest raczej przeciętny, a jego klawisze nie świecą w ciemności, lecz są rozmieszczone całkiem poprawnie i w logiczny sposób. Menu ekranowe jest przejrzyste, dzięki czemu poruszanie się po nim nie powinno sprawiać problemów. Ciekawym pomysłem jest opcja ręcznego uruchomienia systemu Android 2.2 (osobna pozycja w menu głównym). Z naszego doświadczenia wynika, że słabo nadaje się on do tego typu urządzeń, więc dobrze, że nie ustawiono go jako systemu domyślnego. Można go od czasu do czasu włączyć, żeby skorzystać z jakiejś aplikacji na tej platformie, co tylko wzbogaca funkcjonalność urządzenia.

Wszystkie testowane przez nas formaty plików audio-wideo są prawidłowo obsługiwane. To kolejny z wciąż nielicznych odtwarzaczy kompatybilnych z plikami wideo 3D, stąd obecność wyjścia HDMI w standardzie 1.4. Duże zdjęcia w formatach BMP i JPG są szybko wyświetlane. Odczytywane są napisy do filmów w formatach ASS, SMI, SRT, SSA, SUB i TXT. Polskie znaki diakrytyczne są prawidłowo wyświetlane. Urządzenie może pełnić funkcję serwera i klienta Samba oraz klienta BitTorrent i jest zgodne z DLNA. Przeglądarkę internetową najwygodniej obsługiwać po podłączeniu klawiatury i myszy. Odpowiednie pozycje w menu umożliwiają szybki dostęp do serwisów takich jak Picasa, Flickr, Dailymotion czy YouTube, a także do radia internetowego.

Odtwarzacz uruchamia się przeciętnie długo w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Trwa to ok. 28 s. Pobór mocy jest niski i wynosi 3,3 W bez podłączonego dysku zewnętrznego. Po jego podłączeniu wzrasta do 4,6 W w menu głównym i do 5,2 W, gdy odtwarzany jest film HD. Prędkość kopiowania przez sieć to jedynie ok. 9,5 MB/s, chociaż urządzenie wyposażono w interfejs sieciowy w standardzie Gigabit Ethernet.

Fantec 3DS4600 to stosunkowo drogi odtwarzacz z tak unikalnymi funkcjami jak osobne uruchamianie systemu Android czy odtwarzanie plików wideo 3D. Bardzo dobrze radzi sobie z licznymi formatami plików multimedialnych i został w wyposażony w niezbędne minimum wyjść audio-wideo. Porty USB 3.0 i eSATA tylko niepotrzebnie podwyższają cenę, gdyż przy braku możliwości zainstalowania dysku twardego pliki z nośników zewnętrznych będą jedynie lokalnie odtwarzane, a nie kopiowane. W zupełności wystarczą złącza USB 2.0, które nie będą wąskim gardłem również przy kopiowaniu przez sieć lokalną.

Marek Grzybowski

Fantec 3DS4600

PLUSY:

Interfejsy HDMI 1.4, Gigabit Ethernet, USB 3.0 i eSATA
Możliwość odtwarzania filmów 3D

MINUSY:
Brak możliwości zainstalowania dysku twardego

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.