Panasonic Lumix DMC-FT4 – wytrzymały sprzęt dla podróżnika

Panasonic FT4 sprawdzi się równie dobrze pod wodą i na piaszczystej plaży, jak i w trzaskającym mrozie podczas wypadu na narty. W każdych warunkach możemy korzystać między innymi ze specjalnych funkcji dla sportowców oraz trybu filmowania w rozdzielczości Full HD. W sumie FT4 należy do najlepszych aparatów outdoorowych na rynku

Panasonic Lumix DMC-FT4: Obiektyw z 4,7-krotnym zoomem zamknięty w solidnej metalowej obudowie.
Panasonic Lumix DMC-FT4: Obiektyw z 4,7-krotnym zoomem zamknięty w solidnej metalowej obudowie.

Z początkiem lata do sklepów trafił nowy aparat outdoorowy: Panasonic Lumix DMC-FT4. Jego wytrzymały charakter widać już na pierwszy rzut oka po muskularnej obudowie, zamykanej w dwóch miejscach klapce slotu akumulatora z grubym gumowym uszczelnieniem oraz zabudowanym we wnętrzu aparatu obiektywem z 4,7-krotnym zoomem (28-128 mm, ekw. dla małego obrazka). Dzięki takiej konstrukcji FT4 bez uszkodzeń przetrwa zanurzenie na głębokość do dwunastu metrów i upadek z wysokości do dwóch metrów. Do typowo outdoorowych elementów wyposażenia należą, obok odbiornika GPS z kompasem, barometr i wysokościomierz, który przyda się amatorom kolarstwa górskiego czy wspinaczki.

Wyświetlacz o niskiej rozdzielczości

2,7-calowy ekran nie robi dobrego wrażenia: rozdzielczość 230 000 punktów nie wystarcza do wiarygodnej oceny obrazu i nie przystaje do wysokiej ceny aparatu.

Gama dostępnych programów tematycznych nie jest bardzo szeroka, ale wystarczająca. W menu znajdziemy też opcję do manualnej regulacji przysłony – możemy jednak wybierać tylko między dwoma ustawieniami (f/3,3 i f/10). Wiele radości dostarcza za to funkcja filmowania: FT-4 nagrywa klipy Full HD (1080p) o maksymalnej długości 30 minut. Podczas filmowania dostępny jest zoom i śledzący autofokus.

Bez szumu tylko w jasnym świetle

Projektanci Panasonica wyposażyli model FT4 w 12-megapikselową matrycę CCD formatu 1/2,3″, zapewniającą przyzwoitą jakość obrazu. Rozdzielczość zdjęć w całym zakresie czułości jest w porządku (ISO 100: 1260 par linii na wysokość obrazu, ISO 1600: 987 par linii). Gorzej z szumem – na monitorze komputera widać go od czułości ISO 400, a na wydrukach w formacie A3 – od ISO 800. Bardzo dobra jest za to wierność odwzorowania detali.

Panasonic Lumix DMC-FT4: Podaje wysokość, kierunek i ciśnienie powietrza podczas zapisu zdjęcia.
Panasonic Lumix DMC-FT4: Podaje wysokość, kierunek i ciśnienie powietrza podczas zapisu zdjęcia.

Lumix FT4 działa sprawnie. Dzięki szybkiemu układowi autofokus opóźnienie spustu migawki wynosi tylko 0,29 s w zakresie szerokokątnym i 0,89 s w zakresie tele. Akumulator pozwala zarejestrować od 130 do 470 zdjęć.

Podsumowanie

Lumix DMC-FT4 dobrze sprawdza się jako wytrzymały aparat do użytku w różnych sytuacjach. Nieważne czy jesteśmy na wycieczce rowerowej, na plaży czy w górach, nie musimy obawiać się o delikatną elektronikę i optykę. W świetle dziennym jakość zdjęć jest dobra, ale przy gorszym oświetleniu szybko pojawia się szum. W terenie przydatne będą na pewno outdoorowe elementy wyposażenia takie jak odbiornik GPS czy wysokościomierz. Życzylibyśmy sobie jednak lepszego wyświetlacza.

Alternatywa Nikon CoolPix AW100 jest prawie tak samo wytrzymały, też ma odbiornik GPS i kręci filmy Full HD. Ponieważ jednak jest na rynku już od dłuższego czasu, zapłacimy za niego znacznie mniej – ok. 1100 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Panasonic Lumix DMC-FT4

Bardzo wytrzymały kompakt z outdoorowym wyposażeniem i szybkim autofokusem, w świetle dziennym robiący ładne zdjęcia.

PLUSY:

Wytrzymały
Szybki
GPS, kompas, barometr, wysokościomierz
Tryb filmowania w rozdzielczości Full HD

MINUSY:
Szum już przy ISO 400
Niska rozdzielczość ekranu