HP LaserJet Pro 400 M401a – Smart Install

Monochromatyczna drukarka laserowa firmy HP nosząca oznaczenie LaserJet Pro 400 M401a to kolejny model, który w systemie Windows nie wymaga płyty ze sterownikami. Funkcja ta, nazwana Smart Install, to pomysł godny naśladowania przez innych producentów, który polega po prostu na wbudowaniu w urządzenie pamięci flash zawierającej odpowiednie pliki. Prędkość druku jest wysoka, co jednakże nie dziwi, gdy weźmie się pod uwagę stosunkowo wysoką cenę urządzenia.
HP LaserJet Pro 400 M401a – Smart Install

Wszystkie porównywane modele szybko drukują dokumenty tekstowe.

Wszystkie porównywane modele szybko drukują dokumenty tekstowe.

Przykładowo wydrukowanie dziesięciostronicowego dokumentu PDF w rozdzielczości podstawowej trwa tylko 27,3 s, a na jedną stronę z grafiką trzeba czekać mniej niż 8 s. Nie mamy większych zastrzeżeń co do jakości druku. Cienkie linie na wydrukach testowych są ciągłe, a poziom zakłóceń na jednolitych powierzchniach można uznać za niski. Co ciekawe, dotyczy to jedynie teoretycznie gorszej rozdzielczości FastRes 1200 (1200×600 dpi). Ustawienie najlepszej dostępnej opcji ProRes 1200 (1200×1200 dpi) skutkuje pojawieniem się zakłóceń i wyraźnym obniżeniem jasności wydruków. W sterowniku PCL można znaleźć podstawowy zestaw opcji, który powinien być wystarczający dla większości użytkowników.

Drukarka HP jest stosunkowo cicha podczas drukowania.

Drukarka HP jest stosunkowo cicha podczas drukowania.

Opisywana drukarka ma dość duże wymiary, a jej waga łącznie z materiałami eksploatacyjnymi wynosi 10,1 kg. Jedynym interfejsem jest USB 2.0. Dwuwierszowy wyświetlacz tekstowy na panelu sterującym wyróżnia się wysoką jasnością. Podczas drukowania urządzenie jest stosunkowo ciche (średnio 51,3 W to mało w porównaniu z innymi modelami), zaś w trybach gotowości i uśpienia staje się całkowicie bezgłośne. W drugim z nich pobór mocy spada do 4,7 W, co jeszcze niedawno byłoby świetnym wynikiem, lecz dzisiaj jest to przeciętna wartość.

Prędkość druku grafiki jest przeciętna w przypadku drukarki HP.

Prędkość druku grafiki jest przeciętna w przypadku drukarki HP.

Drukarkę wyposażono w zamykaną kasetę na 250 arkuszy papieru i podajnik ręczny na 50 kartek. Można dokupić szufladę na 500 arkuszy, z tym że jej cena przekracza połowę ceny urządzenia. Pojemność odbiornika wydruków to 150 arkuszy. Maksymalna gramatura papieru to standardowe 163 g/m2

jak w większości testowanych przez nas modeli. Koszty druku są mało korzystne, nawet przy wykorzystaniu kasety z tonerem o podwyższonej wydajności (6900 str.). Wydajność tonera standardowego i startowego to 2700 str.

Jedynie w przypadku drukarki Epson pobór mocy w trybie uśpienia można uznać za niski.

Jedynie w przypadku drukarki Epson pobór mocy w trybie uśpienia można uznać za niski.

Jest to szybka drukarka, która przy odpowiednich ustawieniach rozdzielczości oferuje wydruki wysokiej jakości. Do wad można zaliczyć mało korzystne koszty druku i brak interfejsu sieciowego. Od modelu M401d różni się brakiem modułu druku dwustronnego.

Marek Grzybowski

HP LaserJet Pro 400 M401a

PLUSY:

Wysoka prędkość druku
W systemie Windows nie jest potrzebna płyta ze sterownikami

MINUSY:
Niezbyt korzystne koszty druku