Następca HDTV o 16-krotnie wyższej rozdzielczości

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny zatwierdził nowy format telewizyjny. W przyszłości będziemy oglądać programy i filmy telewizyjne w 32-megapikselowym formacie, 16-krotnie większym, niż obecny HDTV.

Standard HDTV 8K, znany też jako Super Hi-Vision, oferuje obraz w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli przy 120 klatkach na sekundę. Dopuszczalna jest też mniejsza ilość klatek na sekundę w trybie progresywnym a także rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. Jak dotąd nie ustalono, w jakim formacie będzie nadawany dźwięk w nowym standardzie, najprawdopodobniej jednak skończy się na formacie 22.2.

Jak dotąd nie istnieją urządzenia konsumenckie zgodne z powyższym standardem. Pierwsze transmisje telewizyjne mają się rozpocząć w 2020 roku. Obecnie niektórzy producenci przymierzają się do wprowadzenia telewizorów i projektorów o rozdzielczości 4K.

0
Źródło: Techworld
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.