Nikon Coolpix P310 – poręczny kompakt dla kreatywnych

Aparat z matrycą 16,8 Mp, wyświetlaczem 3 cala i zoomem optycznym 4,2x. Oprócz zdjęć umożliwia też rejestrację wideo w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Nikon Coolpix P310 ma jasny obiektyw i oferuje wiele trybów fotografowania. Dobre wrażenie psuje jednak widoczny na zdjęciach szum, a systemowi autofokus przydałoby się turbodoładowanie.

Nikon Coolpix P310: Kompaktowa obudowa, minimalistyczny design.
Nikon Coolpix P310: Kompaktowa obudowa, minimalistyczny design.

Obok standardowych trybów automatycznych, Nikon P310 daje użytkownikom do dyspozycji również manualne i półautomatyczne tryby fotografowania (PASM). Dostęp do nich zapewnia wygodne pokrętło umieszczone na górnej ściance obudowy. Trzycalowy ekran daje wiarygodny obraz kadru, a rozdzielczość 921 000 punktów zapewnia odpowiednią ostrość.

Jasny obiektyw z 4-krotnym zoomem

Obiektyw z 4-krotnym zoomem i najniższą wartością przysłony f1,8 obejmuje zakres ogniskowych od 24 do 100 milimetrów (ekwiwalent dla małego obrazka). Wygodę użytkowania zmniejsza fakt, że lampa błyskowa nie wyskakuje z obudowy automatycznie – kiedy jest potrzebna, trzeba wysunąć ją ręcznie. Obudowa robi wrażenie solidnie wykonanej. Do wyboru mamy dwie wersje kolorystyczne: czarną i białą.

Tryb filmowania w Nikonie P310 zachęca do zabawy w kamerzystę. Klipy o maksymalnej długości 29 minut są rejestrowane w rozdzielczości Full HD i z dźwiękiem stereo. Podczas filmowania dostępny jest zarówno optyczny zoom, jak i autofokus. W trybie przyspieszonego nagrywania aparat może rejestrować do 120 klatek na sekundę, ale tylko w obniżonej rozdzielczości.

Wysoka rozdzielczość, ale dużo szumu

W przeciwieństwie do innych poręcznych kompaktów z jasnymi obiektywami takich jak Panasonic Lumix DMC-LX5 czy Canon PowerShot S100, Nikon P310 nie jest wyposażony w szczególnie dużą matrycę. Mały sensor CMOS formatu 1/2,3″ ma rozdzielczość 16 megapikseli. Dzięki temu zdjęcia zrobione Nikonem P310 mają wysoką maksymalną rozdzielczość 1545 par linii na wysokość obrazu (przy czułości ISO 100).Ostrość szybko jednak spada w wyniku zwiększania czułości – przy ISO 1600 zdjęcia składają się już tylko z 940 par linii na wysokość obrazu. Oprócz tego przy krawędziach obrazu ostrość jest nawet o 30 % niższa, niż w jego centralnych partiach. Nikon utrzymuje szum w ryzach jedynie przy świetle dziennym – już przy czułości ISO 400 zakłócenia są wyraźnie widoczne (Visual Noise 2,8). Subiektywna ocena ekspertów wskazuje, że już przy czułości ISO 400 zdjęcia są niewystarczająco ostre.

Autofokus nie należy do najszybszych: już przy najkrótszej ogniskowej ustawienie ostrości zajmuje równe pół sekundy. Dokładnie takie opóźnienie uznajemy za maksymalne umożliwiające fotografowanie w spontanicznych sytuacjach. Kiedy wybierzemy najdłuższą ogniskową, opóźnienie spustu migawki wydłuży się do 0,69 sekundy. W trybie zdjęć seryjnych aparat rejestruje siedem klatek na sekundę, ale najwyżej przez pięć sekund. Naładowany akumulator pozwala zrobić od 130 do 450 zdjęć.

Podsumowanie

Nikon Coolpix P310 jest adresowany do ambitniejszych fotografów, szukających aparatu o dużych możliwościach zamkniętego w kieszonkowej obudowie. Dobre wyposażenie tego modelu spełni ich oczekiwania, ale jakość zdjęć niekoniecznie. Mimo jasnego obiektywu zdjęcia zauważalnie tracą na atrakcyjności, kiedy fotografujemy z czułością ISO 400 lub wyższą. Szybkość autofokusa jest dokładnie na granicy tego, co uznajemy za zdolność do rejestrowania spontanicznych zdjęć.

Alternatywa

Koniecznie weźmy pod uwagę Canona PowerShot S100. Jest on bardzo kompaktowy i zapewnia naprawdę wysoką jakość zdjęć, nie tracąc przy tym na łatwości obsługi. Canon PowerShot S100 jest jednak o dobre 700 złotych droższy od Nikona P310 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Nikon Coolpix P310

Poręczny aparat oferujący wiele trybów fotografowania. Mimo jasnego obiektywu jakość zdjęć jest najwyżej przeciętna

PLUSY:

Wyraźny wyświetlacz
Jasny obiektyw
Funkcjonalny tryb filmowania

MINUSY:
Wysoki poziom szumu od czułości ISO 400
Powolny autofokus

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.