OKI B401d – wysoka jakość druku

Monochromatyczna drukarka laserowa firmy OKI oznaczona symbolem B401d charakteryzuje się wysoką prędkością druku. Przykładowo wydrukowanie dziesięciostronicowego dokumentu PDF w rozdzielczości podstawowej trwa jedynie 24,4 s, natomiast na wydruk jednej strony z grafiką trzeba czekać 9,9 s. Także jakość druku stoi na bardzo wysokim poziomie. Małe czcionki i cienkie linie nie są rozmazane, a na jednolitych powierzchniach praktycznie nie widać zakłóceń. W ustawieniach sterownika można znaleźć rzadko spotykane opcje, np. wybór sposobu cieniowania jednolitych powierzchni (siatka lub linie, grubość tekstury cieniowania). Jak przystało na produkt firmy OKI, użytkownik otrzymuje w komplecie pakiet aplikacji, wśród których można znaleźć np. program Template Manager, który służy do tworzenia szablonów wizytówek, reklam itp.
OKI B401d – wysoka jakość druku

Drukarka OKI szybko drukuje dokumenty tekstowe.

Drukarka OKI szybko drukuje dokumenty tekstowe.

Wymiary tej drukarki są przeciętne, lecz trzeba pamiętać, że po rozłożeniu podajnika uniwersalnego i tylnego odbiornika jej głębokość wzrasta do 69,5 cm. Waga łącznie z materiałami eksploatacyjnymi wynosi 11 kg. Na panelu sterującym znajduje się dwuwierszowy wyświetlacz tekstowy, niestety bez podświetlenia. Zestaw złączy obejmuje porty USB 2.0 i równoległy. W łatwo dostępnym miejscu, na bocznej ściance z przodu, znajduje się wyłącznik, który całkowicie odcina dopływ prądu. W trybie uśpienia urządzenie pobiera 5,4 W, co jest przeciętną wartością.

Wszystkie porównywane modele są stosunkowo ciche podczas drukowania.

Wszystkie porównywane modele są stosunkowo ciche podczas drukowania.

Drukarkę wyposażono w zamykaną kasetę na 250 arkuszy papieru oraz podajnik ręczny na jedną kartkę lub kopertę. Oprócz głównego odbiornika wydruków na 150 arkuszy, można wykorzystać tylny odbiornik na 100 arkuszy, który pozwala uzyskać prostą ścieżkę prowadzenia papieru. Koszty druku nie są zbyt korzystne z powodu wysokich cen materiałów eksploatacyjnych: bębna o żywotności 25000 wydruków i tonera o wydajności 2500 str. lub 1500 str. Toner startowy wystarcza na 1000 str.

Prędkość druku grafiki jest dość wysoka w przypadku wszystkich trzech drukarek.

Prędkość druku grafiki jest dość wysoka w przypadku wszystkich trzech drukarek.

Drukarka jest przeciętnie głośna w czasie pracy, średni poziom hałasu wynosi 52,1 dB. W trybie gotowości przez pewien czas słychać szum wentylatora chłodzącego komponenty, lecz po chwili urządzenie staje się bezgłośne.

W trybie uśpienia drukarka OKI charakteryzuje się dość wysokim poborem mocy.

W trybie uśpienia drukarka OKI charakteryzuje się dość wysokim poborem mocy.

Ten udany, nie za drogi produkt firmy OKI oferuje wydruki o wysokiej jakości i bardzo dobrą wydajność. Najpoważniejszym mankamentem wydaje się niezbyt zachęcająca cena oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Od droższego modelu B401dn różni się jedynie brakiem interfejsu sieciowego (Fast Ethernet).

Marek Grzybowski

OKI B401d

PLUSY:

Wysoka prędkość i jakość druku
Dupleks
Dwa odbiorniki wydruków

MINUSY:
Wysokie koszty druku
Wyświetlacz nie jest podświetlany