WD Scorpio Blue WD10JPVT 1000 GB – pojemny i niedrogi dysk do notebooka

WD Scorpio Blue jest 2,5-calowym, wewnętrznym dyskiem magnetycznym przeznaczonym w szczególności do średniej klasy komputerów przenośnych oraz zewnętrznych urządzeń wymagającym dużej pojemności jak np.: przenośne dyski twarde, na których umieścić można spory zbiór dokumentów, zdjęć itp. Jest to nośnik pracujący z prędkością 5400 obr./min, wspomagany przez bufor pamięci podręcznej o wielkości 8 MB. Dysk zaopatrzony jest w interfejs SATA 3 Gb/s. Po sformatowaniu oferuje użytkownikowi 931 GB przestrzeni na dane. Nośnik korzysta z zaawansowanego formatowania AF (Advanced Format), jego sektory mają wielkość 4 KB.
WD Scorpio Blue WD10JPVT 1000 GB – pojemny i niedrogi dysk do notebooka

W testach WD10JPVT wypada bardzo dobrze, wykazując się umiejętnością szybkiego odczytu i zapisu danych przy krótkich jak na dysk tej klasy i tej pojemności czasach dostępu. Model ten jest szybszy od poprzedniej wersji: WD Scorpio Blue WD10TPVT 1TB podczas przesyłania danych, ma też lepsze, krótsze czasy dostępu.

Nośnik WD10JPVT jest co prawda wolniejszy od modeli z serii WD Scorpio Black, lecz pojemność czarnej serii kończy się obecnie na 750 GB. Średnie transfery jakie oferował były podczas odczytu i zapisu na poziomie 85 i 83 MB/s. Maksymalna szybkość jaką osiągał wynosiła 111 MB/s (HDTune Pro, CHIP Diskbench, ATTO).

Czas dostępu podczas odczytu, wynosił średnio 15,9 ms, a podczas zapisu 15,6 ms.

W testach aplikacyjnych symulujących codzienną aktywność dysku, w PCMark7 dysk uzyskał dobry wynik: 1591 punktów.

Po dwóch godzinach pomiarów, podczas których dysk pozostawał w wymuszonym trybie pracy nagrzewał się do temperatury 39 ° C. Sprawdziliśmy w komorze bezechowej jaki hałas generuje nośnik kręcąc talerzami i wymachując głowicami. Średnia wartość wynosząca 29,3 dB (1,0 sona) podczas odczytu i 27,3 dB (0,7 sona) w trybie oczekiwania to wyniki dobre.

Osiągane przez nośnik średnie zużycie energii jest na poziomie zaledwie 1,1 W – zmalało w porównaniu do poprzedniej wersji niebieskiego skorpiona, który średnio zużywał 1,4 W.

Podsumowując, WD Scorpio Blue WD10JPVT spełnia założenia pojemnego i jednocześnie niedrogiego nośnika do komputera mobilnego czy zewnętrznego banku danych. Dysk oferuje transfery na niezłym jak na dyski magnetyczne poziomie. Ma bardzo dobre parametry zarządzania energią, do tego jest cichy. Cena nośnika jest atrakcyjna. Jest to jeden z najtańszych modeli o tej pojemności, przy tym oferującym bardzo przyzwoite parametry pracy.

Arkadiusz Uriasz

WD Scorpio Blue WD10JPVT 1000 GB

PLUSY:

Dobra cena
Cicha i oszczędna praca

MINUSY:
brak