Inżynieria wsteczna zdradza szczegóły procesora Apple A6

Apple wciąż nie powiedział nic na temat swojego nowego procesora – Apple A6. Układ jest dosyć ciekawy, gdyż różni się od wszystkiego, co do tej pory widzieliśmy w telefonach komórkowych.

Ekipa serwisu Chipworks postanowiła nie czekać na wyjaśnienia Apple i przyjrzała się nowemu układowi wykorzystując inżynierie wsteczną. Pierwsze informacje są bardzo ciekawe. A6 to układ ARM znacznie zmodyfikowany przez Apple, nie należy do rodziny Cortex-A9 ani też Cortex-A15 – a właśnie takie procesory znajdują się niemal we wszystkich w smartfonach i tabletach.

Po pierwsze układ został zaprojektowany ręcznie – włączając w to dwa rdzenie ARM. Jak tłumaczy Chipworks jest to bardzo rzadko spotykana metoda. Wszyscy producenci procesorów (poza Intelem) używają zaawansowanych aplikacji podobnych do CAD, gdzie projektant zaznacza że układ ma mieć określoną pojemność pamięci cache, liczbę FPU i rdzeni, a aplikacja automatycznie generuje nowy układ. Metoda stosowana przez Apple zajmuje więcej czasu, jest droższa, ale w efekcie może przynieść lepszą wydajność i energooszczędność.

Patrząc na wyniki osiągane przez A6 – Apple wie co robi. Przypominamy, że nowy 2-rdzeniowy iPhone jest tylko nieco wolniejszy od 4-rdzeniowego Galaxy S III i szybszy od 4-rdzeniowego tabletu Nexus 7. Apple jeszcze w 2008 roku kupiło firmę PA Semi, w której setki inżynierów pracowało wcześniej dla takich firm jak Intel oraz AMD. Wygląda na to, że A6 to przede wszystkim ich dzieło i pierwszy efekt wykupienia firmy przez Apple.

Ponadto a A6 znajduje się 3-rdzeniowy GPU stworzony przez Imagination Technologies (PowerVR). Chipworks zauważył również, że procesor Apple jest wytwarzany przez Samsunga w procesie 32 nm HKMG, a wymiary rdzenia to 9,7 x 9,97 mm (96 mm2). Procesor jest znacznie większy od A5 (71 mm2). Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

Powiązane treści:

Procesor Intel Core i5 – jaki wybrać?

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.