Mede8er MED1000X3D – aluminiowy dysk

archiwum
Nowoczesny odtwarzacz z interfejsami HDMI 1.4, Gigabit Ethernet oraz USB 3.0 mający kształt dysku. W obudowie można zainstalować wewnętrzny dysk twardy 3,5". Urządzenie odtwarza m.in. filmy 3D.

Mede8er wyprodukował godny uwagi odtwarzacz MED1000X3D, który nie tylko charakteryzuje się bogatą funkcjonalnością, lecz również zwraca uwagę nietypowym wyglądem. Aluminiowa obudowa w kształcie dysku dobrze odprowadza ciepło, więc można było zrezygnować z wentylatora chłodzącego komponenty, w tym opcjonalny dysk twardy 3,5″. Źródłem plików multimedialnych mogą być nośniki zewnętrzne (dysk twardy lub pendrive) lub sieć lokalna. Wyposażenie standardowe stanowi interfejs sieci Gigabit Ethernet, natomiast adapter bezprzewodowej sieci WLAN można dokupić opcjonalnie. Wśród złączy audio-wideo można znaleźć wyjście HDMI 1.4, komponentowe i kompozytowe oraz wyjścia audio (cyfrowe optyczne i elektryczne oraz parę analogowych wyjść stereo). Zewnętrzny nośnik danych można podłączyć do jednego z dwóch złączy USB typu A. Czytnik kart pamięci flash obsługuje standardy SDHC, MS i MMC.

Pilot na podczerwień jest duży i niezbyt wygodny, a w dodatku część klawiszy została opisana mało intuicyjnymi symbolami, więc konieczne będzie zajrzenie do instrukcji obsługi. Z drugiej strony warto pochwalić obecność dwóch nietypowych klawiszy. Pierwszy z nich włącza niebieskie podświetlenie, natomiast do drugiego można przypisać dowolną funkcję.

Menu ekranowe jest efektowne, z dużymi elementami graficznymi, lecz ocena jego wyglądu to raczej indywidualna sprawa. Angielskie nazwy poszczególnych opcji są dobrze widoczne, ale znajdujące się pod nimi polskie tłumaczenie w kolorze niebieskim już niekoniecznie.

Prawie wszystkie testowane przez nas formaty plików audio-wideo są prawidłowo obsługiwane. Jedyny wyjątek stanowią pliki MOV, których urządzenie wcale nie odtwarza. Warto za to pochwalić obsługę plików 3D. Duże zdjęcia w formatach BMP i JPG są szybko wyświetlane. Odczytywane są napisy do filmów w formatach ASS, PSB, SMI, SRT, SSA, SUB i TXT. Polskie znaki diakrytyczne są prawidłowo wyświetlane. Urządzenie może pełnić funkcję serwera i klienta Samba oraz klienta BitTorrent i jest zgodne z DLNA. Przeglądarkę internetową najwygodniej obsługiwać po podłączeniu klawiatury i myszy. Usługę YouTube XL można uruchomić bezpośrednio z menu głównego, natomiast pozostałe serwisy internetowe, takie jak Picasa, Flickr, informacje o pogodzie czy radio internetowe dostępne są po wybraniu menu Internet.

Odtwarzacz uruchamia się przeciętnie długo w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Trwa to ok. 23 s. Pobór mocy jest dość niski i wynosi 7,3 W w menu głównym i 8,9 W, gdy odtwarzany jest film HD. Prędkość kopiowania przez sieć to jedynie ok. 13 MB/s, chociaż urządzenie wyposażono w interfejs sieciowy w standardzie Gigabit Ethernet. Również kopiowanie plików z komputera przez interfejs USB 3.0 jest zdecydowanie zbyt wolne, gdyż prędkość transferu nie przekracza 33 MB/s.

Ten odtwarzacz o oryginalnym wyglądzie wywarł na nas dobre wrażenie dzięki bezbłędnemu odtwarzaniu większości testowanych formatów plików, obecności nowoczesnych interfejsów HDMI 1.4 i USB 3.0. Można mieć pewne zastrzeżenia odnośnie estetyki menu ekranowego czy wygody korzystania z pilota. Po rejestracji na stronie producenta (http://mede8er.eu/register/register.php) standardowa dwuletnia gwarancja ulega przedłużeniu do 5 lat, co jest rzadkością w tego typu urządzeniach.

Marek Grzybowski

Mede8er MED1000X3D

PLUSY:

Interfejsy HDMI 1.4, Gigabit Ethernet i USB 3.0
5-letnia gwarancja
Odtwarzanie filmów 3D

MINUSY:
Niezbyt wygodny pilot zdalnego sterowania

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.