Nikon Coolpix S4300 – tani Nikon z ekranem dotykowym

Nowy Nikon z serii Coolpix przeznaczonej dla początkujących fotografów dysponuje ekranem dotykowym. Poza tym S4300 nie różni się jednak zbytnio od jeszcze tańszego S3300. Jakość obrazu jest nieco lepsza, ale wciąż zbyt niska.
Nikon Coolpix S4300 – tani Nikon z ekranem dotykowym

Nikon Coolpix S4300: Obiektyw z 6-krotnym zoomem w małej obudowie.

Nikon Coolpix S4300: Obiektyw z 6-krotnym zoomem w małej obudowie.

Co prawda Coolpix S4300 pochodzi od uznanego producenta, ale w teście wypada bardzo słabo. Technicznie nowy model tylko nieznacznie różni się od starszego Nikona Coolpix S3300, który nie zdołał sprawdzić się w laboratorium. Oba modele są wyposażone w obiektyw z sześciokrotnym zoomem obejmujący zakres ogniskowych od 26 do 156 mm (ekwiwalent dla małego obrazka) oraz optyczny stabilizator obrazu.

Matryca CCD ma rozdzielczość 16 megapikseli. Podczas fotografowania możemy wybrać jeden z 26 programów tematycznych bądź zdać się na automatykę aparatu. S4300 kręci filmy w rozdzielczości Full HD, ale tylko z przestarzałą kompresją Motion JPEG i dźwiękiem mono. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat wyposażenia i ergonomii Nikona Coolpix S4300, wystarczy zajrzeć do testu modelu Coolpix S3300.

Wyraźny ekran dotykowy

Najważniejszą różnicę między S3300 a S4300 znajdziemy z tyłu obudowy: do sterowania funkcjami modelu S4300 służy ekran dotykowy. Przy okazji rozmiar wyświetlacza zwiększono do trzech cali, a rozdzielczość do przyzwoitych 460000 punktów. Obsługa dotykowa może się podobać lub nie, ale wyższa rozdzielczość stanowi bezsporną zaletę S4300 w porównaniu z S3300.

Niska jakość zdjęć

Jakość zdjęć rejestrowanych Nikonem S4300 jest niezadowalająca. Pomimo zastosowania 16-megapikselowej matrycy, rzeczywista rozdzielczość zdjęć jest bardzo niska. Przy oglądaniu pełnowymiarowych zdjęć na ekranie komputera zobaczymy szum już przy czułości ISO 400, a na odbitkach w formacie A3 – przy czułości ISO 800. Wierność detali jest niska, a dodatkowo obiektyw powoduje wyraźne przebarwienia (aberrację chromatyczną).

W zakresie szerokokątnym autofokus ustawia ostrość wystarczająco szybko, by aparat nadawał się do spontanicznych zdjęć – zajmuje to 0,44 s. W zakresie tele potrzeba na to nieco więcej czasu: 0,58 s. Akumulator pozwala zrobić od 110 do 380 zdjęć. To trochę mniej, niż w przypadku modelu S3300, za co winę ponosi duży ekran dotykowy.

Podsumowanie

S4300 to krok naprzód w stosunku do siostrzanego modelu S3300. Duży, a przede wszystkim wyraźny ekran dotykowy jest jego dużą zaletą. Autofokus przynajmniej w zakresie szerokokątnym jest wystarczająco szybki do fotografowania w spontanicznych sytuacjach. Jakość zdjęć robionych oboma Nikonami jest jednak równie niska. Nawet wśród modeli dla początkujących te aparaty nie zasługują na rekomendację – w ofercie konkurencji bez trudu znajdziemy inne, gwarantujące zdecydowanie lepszą jakość zdjęć.

Alternatywa

Do bardziej udanych konkurentów Nikona należy Canon Ixus 115 HS. Mały Ixus z roku modelowego 2011 robi znacznie ładniejsze zdjęcia i zasługuje na pochwałę za łatwość obsługi. Jest on jednak pozbawiony ekranu dotykowego i ma obiektyw z czterokrotnym zoomem. Jego cena jest też nieco wyższa – Canona Ixus 115 HS kupimy za ok. 650 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Nikon Coolpix S4300

Tani aparat z wyposażeniem typowym dla modeli tej klasy wzbogaconym o ekran dotykowy. Rozczarowuje niską jakością zdjęć

PLUSY:

Szybki autofokus
6-krotny zoom w aparacie dla początkujących

MINUSY:
Niska rozdzielczość zdjęć
Szum już przy ISO 400
Ubogi tryb filmowania