Trzydzieste urodziny e-maila. Mniej więcej…

Jak informuję Dziennik Internautów, słowo e-mail jest obecne już od trzydziestu lat. Kto to wymyślił?
Ten symbol zna każdy

Ten symbol zna każdy

W 1982 roku zastrzeżono prawnie słowo email. Nie był to początek poczty elektronicznej, ale było to wydarzenie, o którym warto wspomnieć. Historycy uważają nawet, że początków poczty elektronicznej należy szukać w XIX wieku, kiedy zaczęto stosować telegraf. Były to odpowiednio zakodowane teksty, które można było przesyłać. Za początek e-maila uważa się także rok, 1965 w którym Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman stworzyli usługę pozwalającą wysyłać listy pomiędzy użytkownikami tego samego komputera. Można też uważać, że poczta elektroniczna ma 41 lat, ponieważ w roku 1971 amerykański programista Raymond S. Tomlinson odkrył, że można połączyć wewnętrzny program generujący komunikaty z programem do przesyłania plików pomiędzy komputerami sieci ARPANET. To właśnie on, jako pierwszy zastosował znak „małpy”.

Jednak w roku 1982 nastoletni amerykański informatyk Shiva Ayyadurai zastrzegł prawa do oprogramowania o nazwie e-mail. To właśnie on był pierwszym człowiekiem, który przypisał sobie wynalezienie e-mail. Ponieważ używamy do dzisiaj tego słowa warto wspominać to wydarzenie. E-mail jest dla nas słowem na porządku dziennym tak jak telefon czy poczta.

Wszyscy nowi użytkownicy Internetu zaraz po przeglądaniu stron internetowych zakładają swoje konta poczty elektronicznej. Dzięki poczcie e-mail codziennie dostajemy różne powiadomienia, ostrzeżenia, oferty, korespondencje oraz wiele różnych plików. Niestety wiążą się także z tym problemy takie jak wysyłanie spamów oraz wiele innych. Według firmy comScore liczba kont e-mailowych na świecie może przekraczać 500 mld.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.