Zapomnij o prawie Moore’a. Prawo Wrighta jest dokładniejsze!

Znane prawo Moore'a, sformułowane przez współzałożyciela firmy Intel, wydaje się mieć konkurencję. I to poważną.
Prawo Moore'a ma skuteczniejszą konkurencję

Prawo Moore’a ma skuteczniejszą konkurencję

Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel, w 1965 roku opublikował swoje spostrzeżenie na temat optymalnej liczby tranzystorów w układzie scalonym, która miała podwajać się co 12 miesięcy. Z biegiem lat liczbę tę doszacowano i w tej chwili uważa się powszechnie, iż ekonomicznie optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym posiada trend wykładniczy – co 18 do 24 miesięcy się podwaja.

Jak jednak próbują udowodnić nam naukowcy z Instytutu Santa Fe, podobne, choć znacznie starsze prawo Wrighta o wiele lepiej sprawdza się w rzeczywistości. W 1936 roku, Theodore Wright w swojej publikacji pod tytułem „Czynniki wpływające na koszty samolotów” zawarł tezę, iż koszty tranzystorów zmniejszają się o połowę co około rok i pięć miesięcy.

Według badaczy, na podstawie tzw. prawa Wrighta można skuteczniej i dokładniej przewidzieć rozwój technologii, niż opierając się na prawie Moore’a.

0
Źródło: Tom's hardware
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.