Eizo Foris FS2333

Eizo Foris FS2333 zdobył pierwsze miejsce w rankingu monitorów o przekątnej do 23″ dzięki najlepszej jakości obrazu, bardzo dobrej ergonomii i bogatemu wyposażeniu. Ponadto oferuje interesujące funkcje dodatkowe dla graczy.
Eizo Foris FS2333: Nasz nowy zwycięzca w teście monitorów o przekątnych 22
Eizo Foris FS2333: Nasz nowy zwycięzca w teście monitorów o przekątnych 22

Eizo Foris FS2333: Nasz nowy zwycięzca w teście monitorów o przekątnych 22

Eizo Foris FS2333: Nasz nowy zwycięzca w teście monitorów o przekątnych 22″ i 23″.

23-calowy monitor LCD ma natywną rozdzielczość 1920×1080 pikseli (Full HD) i został wyposażony w matrycę typu IPS. W porównaniu z klasycznymi, mniej kosztownymi w produkcji matrycami TN lepszy jest przede wszystkim kontrast i kąty widzenia. Foris FS2333 wyposażony w jedno złącze D-Sub (VGA), jedno DVI-D i dwa HDMI pracuje z minimalną częstotliwością poziomą 55 Hz oraz maksymalną 76 Hz. Wymiary wynoszą 54,5× 45×20 cm, natomiast waga wynosi ok. 5,4 kg.

Doskonała jakość obrazu

Co prawda w poszczególnych kryteriach cząstkowych, które składają się w naszym teście na ocenę jakości obrazu, Foris FS2333 rzadko osiąga rekordowe wartości, jednakże ostatecznie otrzymał 100 punktów w tej kategorii. Zmierzona jasność obrazu wynosi ok. 244 cd/m2, współczynnik kontrastu 966:1, natomiast kontrast szachownicy to 169:1. Graczy z pewnością zainteresuje czas reakcji, który wynosi jedynie 3 ms. Kąty widzenia, jak przystało na panel typu IPS, mają wartość 176°, zarówno w pionie, jak w poziomie. Ogólnie rzecz biorąc pobór prądu jest na przyzwoitym poziomie: mniej niż 0,1 W, gdy monitor jest wyłączony i nieznacznie więcej, bo 0,2 W w trybie czuwania. W trakcie normalnego użytkowania urządzenie pobiera 31 W.

Smart Insight: przydatne dla graczy

Cechę szczególną monitorów Eizo stanowią funkcje Smart Insight. Będą one szczególnie interesujące dla graczy, np. w strategii czasu rzeczywistego “Starcraft 2” lub strzelance “Counter-Strike: Source”, gdzie zapewnią lepszą widoczność ciemnych fragmentów obrazu. Zamiast prostego dostosowania krzywej gamma zastosowano inteligentne rozjaśnianie zacienionych obszarów. Dzięki temu ciemne fragmenty gry stają się zdecydowanie łatwiejsze do rozróżnienia, podczas gdy jasne miejsca pozostają praktycznie niezmienione. Zalecamy jednak ostrożność w stosowaniu tych funkcji w innych grach. Np. grafika w “Diablo 3” standardowo jest bardzo kolorowa i dość jasna. Włączenie trybu Smart Insight zamiast widocznego polepszenia jakości obrazu skutkuje pojawieniem się efektu “bloom” (przesadnego rozświetlenia jasnych elementów).

Smart Insight można uruchomić przez specjalny tryb w grach, który jest dostępny w postaci rozmaitych profili dla strategii i strzelanek. W razie potrzeby można jednak te funkcje łatwo wyłączyć.

Wszechstronny: Monitor ma złącza VGA, DVI-D i dwa HDMI.

Wszechstronny: Monitor ma złącza VGA, DVI-D i dwa HDMI.

Podsumowanie

Najważniejsze zalety monitora Eizo Foris FS2333 to bardzo dobra jakość obrazu i niezłe wyposażenie. Do tego dochodzą funkcje Smart Insight, które zainteresują przede wszystkim graczy. Do pełnego szczęścia brakuje jedynie trybu 120 Hz, który umożliwiłby granie w trybie 3D przy wykorzystaniu 3D-Vision od Nvidii. Pomimo to gorąco polecamy ten model wymagającym użytkownikom i graczom.

Alternatywa

Na 9. miejscu w naszym rankingu znajduje się 23-calowy monitor LG IPS235P z matrycą IPS, który również charakteryzuje się bardzo dobrą jakością obrazu i ergonomią. Jest za to nieporównanie tańszy, bo kosztuje jedynie ok. 800 zł. (ZOBACZ PORÓWNANIE)

Eizo Foris FS2333

23-calowy monitor o bardzo dobrej jakości obrazu i ergonomii, bogatym wyposażeniu i ciekawych funkcjach dla graczy

PLUSY:

najlepsza jakość obrazu w teście
bardzo dobry czas reakcji
funkcje Smart Insight
technologia IPS

MINUSY:
dość wysoki pobór prądu