Genetycznie zmodyfikowana mysz wywącha miny

Inżynierowie i ludzie nauki chcą, by myszy przeczesywały pola walki w poszukiwaniu ukrytych min przeciwpiechotnych.

Mały bohater (źródło: Robert F. Bukaty)

Mały bohater (źródło: Robert F. Bukaty)

Naukowcy z Hunter College w Nowym Jorku wyhodowali genetycznie zmodyfikowane zwierzęta, które posiadają 500-krotnie bardziej wyczulony węch na ładunki wybuchowe. Mają ratować życia w 70 krajach na całym świecie, gdzie wciąż przypadkowi ludzie giną od pozostawionych i zapomnianych min przeciwpiechorny. Obecnie wykorzystuje się do tego celu wykrywacze metalu, psy, radary i magnetometry.

Belgijska organizacja APOPO już teraz wykorzystuje „zwykłe” szczury, które są wyszkolone tak, by drapać w miejscu, w którym znajdą minę (są zbyt małe, by mina je wykryła i eksplodowała). Są bardzo skuteczne, w godzinę potrafią wykryć tyle samo, ile innymi metodami w dwa dni. Szkolenie szura trwa dziewięć miesięcy, jego koszt to sześć tysięcy euro. Genetycznie zmodyfikowane myszy mają tak wyczulony węch, że szkolenie ich najprawdopodobniej będzie zbędne.

0
Źródło: Technology Review
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.