Nanorurki węglowe najłatwiej nanosić… ołówkiem!

Czujniki oparte o węglowe nanorurki są przyszłością techniki. Umieszczanie cylindrycznych molekuł na płaską powierzchnię było jednak niebezpieczną czynnością i niezbyt skuteczną. Naukowcy z MIT znaleźli rozwiązanie.
Papier z nadrukowanymi złotymi elektrodami

Papier z nadrukowanymi złotymi elektrodami

Naukowcy z MIT opracowali metodę, która pozwala uniknąć aktualnie wykorzystywanych niebezpiecznych rozpuszczalników. Udało się to dzięki sprasowaniu dostępnego powszechnie nanorurkowego proszku do materiału przypominającego ołowiany wkład ołówka. To pozwala im na, dosłownie, naszkicowanie struktury na papierze z nadrukowanymi złotymi elektrodami a następnie zmierzenie właściwości prądu przepływającego przez wykazujące oporność nanorurki, co pozwala wykryć mikrobąbelki powietrza czy innych gazów.

Opracowana metoda w znaczący sposób obniży koszty produkcji czujników nowej generacji. Więcej informacji, w poniższym filmiku:

0
Źródło: MIT
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.