Olympus SZ-31MR: Wysokiej jakości obudowa, mocarny 24-krotny zoom.

Olympus SZ-31MR

Projektantom Olympusa udała się trudna sztuka zmieszczenia w bardzo kompaktowej obudowie obiektywu z 24-krotnym zoomem. Aparat dobrze wypada w teście, jeśli pominąć niewielkie zastrzeżenia do jakości optyki.

Olympus SZ-31MR: Wysokiej jakości obudowa, mocarny 24-krotny zoom.
Olympus SZ-31MR: Wysokiej jakości obudowa, mocarny 24-krotny zoom.

Oto aparat wyróżniający się tym, że… na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Nie ma tu niepotrzebnego balastu, modnego odbiornika WiFi ani krzykliwie kolorowej obudowy – do wyboru są tylko klasyczne barwy: czarna i srebrna. Olympus SZ-31MR zapewnia za to przyzwoitą jakość obrazu – coś, co w aparatach kompaktowych wcale nie jest oczywistością.

24-krotny zoom w eleganckiej obudowie

Obiektyw z 24-krotnym zoomem obejmujący zakres ogniskowych od 25 do 600 mm (ekw. dla małego obrazka) to element, który faktycznie robi wrażenie. Nawet wśród kompaktowych megazoomów tak potężna optyka to zupełna nowość. Również szykowna, mała, metalowa obudowa zdecydowanie wykracza ponad standard, przywodząc na myśl jakość wykonania lustrzanek – to zasługuje na szacunek.

Trzycalowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 920 000 pikseli też przypada do gustu, choć czasem reaguje na polecenia z opóźnieniem. Zintegrowana lampa błyskowa ma zaskakująco duży zasięg. SZ-31MR reguluje parametry ekspozycji automatycznie – nie przewidziano trybu manualnego ani trybów preselekcji przysłony i czasu naświetlania.

Dobra jakość zdjęć

Mocnym argumentem za zakupem Olympusa SZ-31MR jest jakość rejestrowanego obrazu – przyjemnie zaskakuje zwłaszcza niski poziom szumu nawet przy wyższej czułości. Oprócz tego zdjęcia cechują się wysoką rozdzielczością w środkowych partiach, jednak przy krawędziach ostrość znacząco spada – przy ISO 1600 aż o 37 proc. Podobnie sprawa ma się z winietowaniem (przyciemnieniem rogów zdjęcia) – tu również dałoby się sporo poprawić. Przebarwienia (aberracja chromatyczna) pojawiają się za to tylko przy najdłuższych ogniskowych z zakresu tele. Przy wyższej czułości (od ISO 800) wierność detali spada – zdjęcia robią się trochę zbyt rozmyte.

SZ-31MR kręci filmy w rozdzielczości 1080p. Szkoda tylko, że na ścieżce dźwiękowej słyszalny jest denerwująco głośny stabilizator obrazu. Słabe wrażenie robi też akumulator, pozwalający na jednym ładowaniu zarejestrować od 100 do 340 zdjęć. Na pochwałę zasługuje za to szybkość autofokusa – przynajmniej w zakresie szerokokątnym. Przy krótkich ogniskowych zrobienie ostrego zdjęcia zajmuje 0,35 s, więc nie umknie nam żaden spontaniczny moment. Przy ogniskowych z zakresu tele na zdjęcie trzeba niestety poczekać aż 0,81 s. Dane są zapisywane na karcie pamięci SDHC.

Olympus SZ-31MR: Czytelnie zaplanowane menu na wyraźnym ekranie dotykowym.
Olympus SZ-31MR: Czytelnie zaplanowane menu na wyraźnym ekranie dotykowym.

Podsumowanie

Olympus SZ-31MR to bardzo solidny kompaktowy megazoom. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest obiektyw z 24-krotnym zoomem – konkurencyjnym firmom dotychczas nie udało się zmieścić tak potężnej optyki w równie poręcznej obudowie. Jakość zdjęć leży w górnych granicach średniej, zwłaszcza za sprawą niskiego poziomu szumu. Szybki autofokus pozwala fotografować w spontanicznych sytuacjach.

Alternatywa Canon PowerShot SX240 HS ma obiektyw z niewiele mniejszym zakresem ogniskowych, a przy tym robi lepszej jakości zdjęcia. Aparat oferuje automatyczne i manualne tryby fotografowania i kręci filmy Full HD. SX240 HS kosztuje ok. 1050 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Olympus SZ-31MR

Solidny kompaktowy megazoom z imponującym obiektywem. Żaden inny aparat tej klasy nie umożliwia 24-krotnych zbliżeń. Pod względem jakości obrazu i szybkości autofokusa SZ31-MR należy do przyzwoitych średniaków.

PLUSY:

obiektyw z 24-krotnym zoomem w poręcznej obudowie
wyraźny wyświetlacz dotykowy
świetna jakość wykonania

MINUSY:
winietowanie
głośny stabilizator obrazu
mało wytrzymały akumulator