Byli pracownicy Nokii pokazują system operacyjny Sailfish, następcę MeeGo

Jednak od początku. Nokia swego czasu pracowała nad nowym systemem operacyjnym – zanim zapadła decyzja o wdrożeniu Windows Phone.

System nazywał się MeeGo i znalazł nawet zastosowanie w jednym ze smartfonów. Konkretnie w modelu N9. Następnie okazało się, że Nokia postanowiła związać się z Microsoftem, czego efektem są smartfony z serii Lumia. Ekipa odpowiedzialna za MeeGo została zwolniona z firmy i… założyła nową działalność. Nazywają się Jolla i ich nowym dzieckiem jest system Sailfish.

Nowy system podobnie jak MeeGo wykorzystuje przede wszystkim gesty. Każdą krawędź ekranu można wyciągnąć, co powoduje wykonanie odpowiednich czynności jak np. przejście do ekranu głównego.

Ponadto Jolla robi wiele, aby system znalazł się na rynku. Mają podpisaną umowę z firmą ST-Ericsson, która ma zapewnić elektronikę do przygotowywanych smartfonów. Do tego jest już podpisana umowa z fińską siecią komórkową DNA. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych smartfonów? Nie wcześniej niż w drugim kwartale 2013.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.