Canon PowerShot G15

Zakres modyfikacji wprowadzonych w nowym Canonie PowerShot G15 jest bardzo szeroki. Lepszy wyświetlacz, nowa matryca CMOS i jasny obiektyw dały temu zaawansowanemu kompaktowi drugą pozycję w rankingu.
Canon PowerShot G15: Wyposażony w nową matrycę CMOS.
Canon PowerShot G15: Wyposażony w nową matrycę CMOS.

Canon PowerShot G15: Wyposażony w nową matrycę CMOS.

Canon PowerShot G15: Wyposażony w nową matrycę CMOS.

Kiedy okrągłe dwa lata temu na rynek wchodził model G12, narzekaliśmy że w zasadzie nie ma powodu by zastępować nim starszego Canona G11 – różnice jakościowe między poprzednikiem a następcą były naprawdę nieznaczne. Z kolejnym ogniwem ewolucji linii kompaktów oznaczonych literą G jest zupełnie inaczej: w rankingu CHIP-a nowy G15 wyprzedza starszy model G12 aż o 11,6 punktu.

Nowa matryca, wyższa jakość obrazu

Szczególnie dobry efekt przyniosła zmiana matrycy. Podczas gdy wielkość przetwornika obrazu pozostała bez zmian i wciąż mamy do czynienia z sensorem formatu 1/1,7″, zrezygnowano z technologii CCD na rzecz sensora typu CMOS o korzystniejszych własnościach. Ponadto podniesiono rozdzielczość z dziesięciu do dwunastu megapikseli.

Wyniki pomiarów satysfakcjonujące pod każdym względem wskazują, że taki krok się opłacił. Na wszystkich poziomach czułości matryca Canona G15 zapewnia wyższą ostrość od tej w modelu G12 (maksymalnie 1302 pary linii na wysokość obrazu). Na zdjęciach widać mniej szumu – fotografie zrobione z czułością ISO 1600 można spokojnie drukować w formacie A3 bez obaw o zakłócenia. Znacznie poprawiono też wierność odwzorowania detali, pod względem której Canon G15 dorównuje nawet prowadzącemu w rankingu Canonowi PowerShot G1 X. Krytykowana u poprzednika silna dystorsja w szerokokątnym zakresie ogniskowych została w dużym stopniu skorygowana. Oprócz tego ustawianie ostrości i przetwarzanie zarejestrowanych danych przebiega znacznie szybciej: przy krótkiej ogniskowej zrobienie zdjęcia zajmuje 0,33 s.

Bogatsze wyposażenie

Zmianą, która od razu rzuca się w oczy, jest nowy wyświetlacz. Przekątna ekranu wzrosła z 2,8″ do 3″, a rozdzielczość podniesiono do 922 000 punktów, dzięki czemu obraz jest bardzo wyraźny. Obiektyw Canona G15 nadal oferuje 5-krotny zoom, obejmując zakres ogniskowych od 28 do 140 mm (ekwiwalent dla małego obrazka), ale w odróżnieniu od poprzednika ma doskonałą jasność 1:1,8-2,8, dorównując tym samym najgroźniejszym konkurentom. Aparat może nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD, przy czym do dyspozycji użytkownika jest zarówno zoom, jak i śledzący autofokus. Obudowa stała się nieco cieńsza i lżejsza, ale wciąż nie brakuje na niej wielu przydatnych elementów sterujących. Oprócz tego dostępna jest szeroka paleta opcji oraz zapis w formacie RAW.

Podsumowanie

Canon PowerShot G15 to jeden z najlepszych aparatów kompaktowych, w rankingu niewiele ustępujący flagowemu Canonowi G1 X. G15 imponuje wysoką jakością obrazu, bogatym wyposażeniem i wygodą obsługi. Z czystym sumieniem można polecić go każdemu fotoamatorowi, który nie ma zbyt napiętego budżetu.

Alternatywa

Starszy model G12 nie dotrzymuje kroku następcy, ale nowy Panasonic Lumix DMC-LX7 – owszem. Został on poddany takim samym testom, jak G15, i osiągnął podobne wyniki we wszystkich kategoriach. Lumix DMC-LX7 znalazł się w rankingu na trzecim miejscu, zaraz za G15, a przy tym jest od niego znacznie tańszy – kosztuje około 1950 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Canon PowerShot G15

Jeden z pierwszych kompaktów zapewniających w pełni satysfakcjonujące wyposażenie i jakość zdjęć.

PLUSY:

wysoka jakość zdjęć, niski poziom szumów

jasny obiektyw

MINUSY:

bardzo mały wizjer

Obudowa stała się nieco cieńsza i lżejsza, ale wciąż nie brakuje na niej wielu przydatnych elementów sterujących. Oprócz tego dostępna jest szeroka paleta opcji oraz zapis w formacie RAW.

Obudowa stała się nieco cieńsza i lżejsza, ale wciąż nie brakuje na niej wielu przydatnych elementów sterujących. Oprócz tego dostępna jest szeroka paleta opcji oraz zapis w formacie RAW.