Intel rozważa porzucenie wymiennych procesorów

Złote czasy składaków, w których sami dobieramy sobie procesor do płyty głównej wkrótce mogą odejść w zapomnienie. Według niepotwierdzonych informacji, Intel rozważa przejście na obudowę BGA, wlutowaną w płytę główną.
Procesor Core i7. Bez problemu możesz go wyjąć i wymienić na inny model

Procesor Core i7. Bez problemu możesz go wyjąć i wymienić na inny model

Lubisz grzebać w swoim komputerze? Bardzo możliwe, że Intel odbierze ci tą przyjemność. Planowane (ponoć) przejście na obudowę procesora ball grid array (BGA) spowoduje, że układy będą wbudowane w płytę główną, bez możliwości demontażu i wymiany.

Układy, które mają wprowadzić powyższą rewolucję, nazywają się Broadwell. Ta 14-nanometrowa konstrukcja ma być następcą 22-nanometrowych Haswell, które z kolei są następcami obecnego na rynku 22-nanometrowego Ivy Bridge. Jeżeli plotki znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, Broadwell stanie się układem SoC z zintegrowanym odpowiednikiem mostka południowego.

Korzyści takiego rozwiązania to ponoć niższy koszt produkcji i większa energooszczędność. To oznacza też zwiększenie kosztów dla producentów płyt głównych (koszty instalacji i wsparcia technicznego).

Trzymajmy kciuki, by to była tylko plotka.

0
Źródło: PC Perspective
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.